5 powodów, dla których warto korzystać z ziół

Wielu z nas zioła kojarzy jedynie z babcinych opowiadań. Przez lata sądzono, że leczenie przy pomocy ziół to metoda mocno przestarzała, kojarzona ze znachorstwem, bądź swego rodzaju magią. Dziś już wiemy, że rośliny lecznicze posiadają szereg istotnych zalet i wygrywają pod wieloma względami ze swoimi syntetycznymi odpowiednikami. Warto zaznaczyć, że leki syntetyczne powstały na bazie roślin leczniczych i tak np. aspiryna powstała z kory wierzby. Ba! 70% wszystkich leków syntetycznych pozyskano z roślin! Obecnie medycyna naturalna przeżywa swoje odrodzenie, a ziołolecznictwo to najbardziej uznawana, naturalna metoda leczenia. Liczne badania naukowe udowodniły skuteczność preparatów roślinnych i odmieniły pogląd na temat używania ziół. Oto 5 powodów, dla których powinieneś zainteresować się korzystaniem z ziół:

1. BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA

W porównaniu do leków syntetycznych, mądre korzystanie z roślin leczniczych praktycznie nie powoduje skutków ubocznych. Wiele ziół mogą również przyjmować kobiety w ciąży oraz dzieci. Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania, które zawsze podkreślam w opisach produktów, ale tyczą się one zaledwie garstki roślin lub silnie skoncentrowanych ekstraktów roślinnych. Zdecydowana większość ziół podawana w odpowiedniej dawce jest całkowicie bezpieczna dla osób nie przyjmujących syntetyków.

2. MNOGOŚĆ ZASTOSOWAŃ

Fitoterapia (ziołolecznictwo) to dziedzina wiedzy, dzieki której jesteśmy w stanie uleczyć choroby wewnętrzne, zewnętrzne – skórne, mięśniowe, a nawet złagodzić objawy stresu, czy depresji. Rośliny lecznicze mogą posłużyć np. do sporządzania różnego rodzaju naparów, odwarów, nalewek, okładów czy masek. Zioła takie jak szałwia, rumianek, nagietek, świetlik (i wiele więcej...) idealnie sprawdzają się w kosmetyce. Sporządzone z nich przetwory zdołają pielęgnować i wygładzać skórę, czyniąc ją widocznie odmłodzoną. Zioła i mieszanki ziołowe mają wyjątkowo dużo zastosowań.

3. WIELOKIERUNKOWE DZIAŁANIE

To chyba mój ulubiony punkt! Wszystkie zioła działają wielokierunkowo, co oznacza, że poprawiają funkcjonowanie więcej niż jednego organu, a nawet układu organów. Wspaniała sytuacja. Dla przykładu pijemy napar z bratka, aby oczyścić organizm z nadmiaru toksyn, a do tego znika nam trądzik, włosy stają się lśniące, a paznokcie twarde i zdrowe. Dodatkowo picie ziół pozwala zachować piękną sylwetkę na lata, gdyż wspiera przemianę materi i ogranicza chęć spożywania śmieciowego jedzenia, a w szczególności cukrów prostych.

4. DLA ZDROWYCH I CHORYCH

Zioła i leki roślinne działają korzystnie zarówno na chory jak i na zdrowy organizm. Ludzkość została wyposażona w rośliny nie tylko zwalczające zdecydowaną większość chorób, ale także zapobiegające im. W okresie przeziębień warto wspierać odporność naparem z kwiatów czarnego bzu, który zawiera mnóstwo witaminy C, działa przeciwgorączkowo i skraca czas choroby. W stanach zmęczenia psychofizycznego można sięgnąć po żeńszeń syberyjski, który podnosi witalność. Jeżeli masz problem z bezsennością, rozwiązaniem może okazać się fitoterapia z kozłkiem lekarskim (walerianią). Prawie wszystkie zioła działają moczopędnie, co zwiększa wydalanie szkodliwych substancji z organizmu.

5. DOSTĘPNOŚĆ I CENA

Zioła i przyprawy są dostępne niemal przez cały rok. Samodzielne zbieranie ziół daje dużo satysfakcji. Mamy okazję bliżej poznać roślinę i stanowisko na którym rośnie, przebywamy wśród drzew, krzewów i kwiatów. Pamiętajmy jednak, że zioła zbieramy w miejscach oddalonych od dróg publicznych, domostw, o odpowiedniej porze roku, a nawet dnia! Dla tych, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw roślin leczniczych, ale nie mają wystarczającej wiedzy, by zbierać je samodzielnie powstały sklepy zielarskie, gdzie spokojnie można kupić przebadane surowce, za niewielką cenę. 

DOŁĄCZ DO NASZEGO KLUBU, OTRZYMASZ ATRAKCYJNE RABATY

Copyright © 2018 ZIOŁA