zioła i suplementy diety
Bukwica lekarska - ziele (Betonica officinalis L.)
Betonica officinalis L.
bukwica zwyczajna, bukwica czerwona, betonijka, czyściec lekarski
Dary Podlasia
Ziele bukwicy (Herba Betonicae)
zioła i suplementy diety
wewnętrzne:
- nieżyt żołądka i jelit
- biegunki
- bóle brzucha i wzdęcia
- skurcze żołądka
- zatrucie pokarmowe
- zaburzenia trawienia
- astma
- nieżyt górnych dróg oddechowych
- nerwice
zewnętrzne:
- na czyraki, wrzody i trudno gojące się rany
- zakażenie bakteryjne skóry
- zakażenie grzybicze skóry
- owrzodzenie żylakowate nóg
- nadmierna potliwość stóp
Wyciągi z ziela bukwicy zawierają wiele garbników, dzięki czemu działają ściągająco i przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit. Hamują niewielkie krwawienia wewnętrzne z naczyń włosowatych jelit. Ponadto niszczą różne drobnoustroje, w tym również SZCZEPY ANTYBIOTYKOOPORNE, unieczynniają toksyny bakteryjne przewodu pokarmowego. Wyciągi wodne z ziela bukwicy stosowane zewnętrznie działają odkażająco i ściągająco.
Napar: Do sporządzenia naparu z ziela bukwicy lekarskiej należy zalać1 łyżeczkę suszu 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 20 minut, a nastęnie przecedzić Spożywać 3 razy dziennie po pół szklanki.
Odwar: 1/2-1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wody wrzącej i gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez 5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić ok. 1/2-1/3 szklanki 1-2 razy dziennie w niezbyt nasilonej biegunce na 1 godzinę przed posiłkiem . Dzieciom i młodzieży podawać 1-3 łyżek, zależnie od wieku 1-2 razy dziennie.
Wyciąg octowy: 100 g ziela na 300 g octu spożywczego, po tygodniu przefiltrować, rozcieńczać z wodą 1:1, stosować jako okład kilkudziesięciominutowy na obolałe stawy i miejsca uderzone, opuchnięte, z wylewami
Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.
Kraj pochodzenia: Polska
Warto zainteresować się również: