Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

zioła i suplementy diety

Kruszyna - kora (Frangula alnus Mill.)

Frangula alnus Mill.

Inne nazwy
Szakłak, Wilczyna, Troszczyna
Producent
Dary Podlasia
Surowiec zielarski
kora kruszyny (Frangulae cortex)
Aktualnie brak w magazynie
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
POLSKI PRODUKT
POLSKI PRODUKT

ZASTOSOWANIE

Jest ona krzewem silnie rozgałęzionym i ulistnionym. Od 1983 roku była pod częściową ochroną gatunkową, aż do 2014 roku. W lecznictwie wykorzystywana jest jej szaro-brązowa kora. Jej nazwa pochodzi od tego, że gałązki sa kruche i bardzo łatwo się łamią. Jest krzewem miododajnym.

- silnie przeczyszczająca;
- przy przejściowych zaparciach powstałych w wyniku chorób zakaźnych, zaburzeń neurologicznych i przy długim unieruchomieniu;
- przy zaparciach nawykowych wywołanych przez atonie jelita grubego;
- niewielkie działanie bakteriobójcze;
- w stanach skurczowych jelit;
- przy niedoborze żółci – zwiększa jej wydzielanie;
- przy osłabionej motoryce jelit
- przy niestrawności i niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych;

DZIAŁANIE

Kora kruszyny zawiera antrazwiązki, które odpowiedzialne są za pobudzenie perystaltyki jelita grubego zwłaszcza jego ścianki – można zaobserwować pobudzenie ruchów perystaltycznych, przekrwienie błon śluzowych w wyniku rozszerzania się naczyń włosowatych oraz zahamowanie wchłaniania się wody przez ścianki jelita – powoduje to, że masa kałowa rozrzedza się i zwiększa. Stolce mogą być wtedy papkowate lub płynne – zależne jest to od dawki i zawartości anta związków.

Działanie przeczyszczające jest obserwowane dopiero po 6-10 godzin od podania zioła – glikozydowe połączenie antrazwiązków musi ulec przemianą pod wpływem bakterii.
Zaobserwować można natomiast słabe działanie rozkurczowe na drogi żółciowe i żółciopędne. Antrazwiązki są gorzkie w smaku dzięki czemu pobudzają soki trawienne i wpływają na lepsze przyswajanie pokarmów.

Kruszyna działa toksycznie na różnego rodzaju pasożyty jelitowe takie jak owsiki czy glisty. Kora kruszyny zalecana jest głownie osobom starszym, cierpiącym na zaburzenia trawienne z utrudnionym przyswajaniem składników pokarmowych, osobom otyłym z uszkodzeniami miąższu wątroby.

SPOSÓB UŻYCIA

Odwar z kory kruszyny: 0,5 łyżki rozdrobnionej kory kruszyny zalewamy 1 szklanką letniej wody. Ogrzewamy, aż do wrzenia i gotujemy pod przykryciem 15 minut. Następnie odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Na sitku płuczemy ostudzoną korę przegotowaną wodą. Aby uzupełnić odwar do pełnej szklanki.

Pijemy:
- ½ - ¾ szklanki wieczorem – jako środek przeczyszczający,
- ¼ - ½ szklanki 2-3 razy dziennie przy przewlekłej atomii jelit i otyłość

SKŁAD

100% kora kruszyny

OSTRZEŻENIA

Nie powinny jej stosować:
- kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią;
- kobiety w czasie miesiączki;
- nie podawać dzieciom;
- osoby z chorobami jelit;
- w stanach zapalnych jelit
- w stanach odwodnienia z utratą odwodnienia;
- w czasie zapalenia wyrostka;
- w stanach wrzodziejącego zapalenia okrężnicy;

  • Należy zachować dużą ostrożność gdy stosujemy glikozydy nasercowe, leki sterydowe i przeciwarytmiczne, leki moczopędne tiazydowe i przetwory z lukrecji i steroidy.
  • Antrazwiązki mogą powodować przekrwienie okrężnicy i narządów miednicy mniejszej a także uszkodzenia błon śluzowych jelit.
  • Przechowywać w miejscu suchym i ciemnym, poza zasięgiem małych dzieci.
  • Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.

Kraj pochodzenia: Polska

UWAGA Kora kruszyny ma bardzo silne działanie przeczyszczające dlatego powinno się ją stosować doraźnie, w razie konieczności nie dłużej niż 7-10 dni !

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA