Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

zioła i suplementy diety

Lukrecja - korzeń (Glycyrrhiza L.)

Glycyrrhiza L.

Producent
Dary Podlasia
Surowiec zielarski
korzeń lukrecji (Liquiritiae radix)
Aktualnie brak w magazynie
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
POLSKI PRODUKT
POLSKI PRODUKT
PRODUKT WEGANSKI
PRODUKT WEGANSKI

ZASTOSOWANIE

wewnętrzne:
- schorzenia przewodu pokarmowego,
- nieżyt żołądka i dwunastnicy,
- żółciowy nieżyt żołądka,
- nadwrażliwość jelita grubego,
- po zabiegach chirurgicznych w przewodzie pokarmowym,
- łagodzi objawy astmy, zapalenia oskrzeli, kaszlu, bólu gardła,
- pobudza wydzielanie żółci,
- obniża poziom cholesterolu,
- oczyszcza wątrobę,
- środek antydepresyjny,
zewnętrzne:
- stosowana do leczenia wyprysków, opryszczki, półpaśca.

DZIAŁANIE

Od ponad 3000 lat jest wykorzystywana do celów leczniczych. Potwierdzają to zapiski na tabliczkach asyryjskich i egipskich papirusach. Starożytni Grecy i rzymianie doceniali jej słodycz. Kawałki korzeni były dawane małym dzieciom w czasie ząbkowania. Początkowo była uprawiana do celów medycznych – łagodzi kaszel i dolegliwości żołądkowe. Ciastka z dodatkiem lukrecji były stosowane od 1614 r. jako leki. Dopiero w 1760 r. aptekarz z Poutefract rozpoczął dodawanie lukrecji do ekstraktu cukru. Od tego momentu ciastka zaczęły być sprzedane jako słodycze, a nie jako lek.

Korzeń lukrecji jest wszechstronnym i skutecznym lekiem roślinnym. Główną substancją czynną korzenia lukrecji są saponininy trój terpenowe m.in. kwas glicyryzynowy, który jest bardzo słodki w smaku. Działa on przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka i jelit. Powoduje przyspieszenie gojenia się owrzodzeń przewodu pokarmowego, hamuje wydzielanie histaminy z uszkodzonych tkanek. Jest czynnikiem przeciwalergicznym. Działa również rozkurczowo szczególnie na mięśnie gładkie oskrzeli i przewodu pokarmowego. Działanie wykrztuśne obejmuje gardło, krtań, a także oskrzela – pobudza wydzielniczą czynność błon śluzowych górnych dróg oddechowych i przywraca ruchy nabłonka rzęskowego, które są samoistne. Lukrecja w pewnym stopniu hamuje rozwój bakterii, zwiększa też skuteczność salicylanów.
W surowcu występują także flawonoidy, które odpowiedzialne sa za żółty kolor korzenia lukrecji.

SPOSÓB UŻYCIA

Odwar z korzeni lukrecji:
1/3 lyżki rozdrobnionych korzeni zalac jedną szklanka gorącej wody i ogrzać do wrzenia. Gotować pod przykryciem 5-7 minut. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić 1-2 łyżki, 2-3 razy dziennie po jedzeniu jako środek wykrztuśny i przeciwzapalny.

Macerat:
50g lukrecji zalewamy 200 ml wody i odstawiamy na 10 godzin. Następnie stosujemy do przemywania oczu lub jako płukanka do jamy ustnej przy niewielkich rankach oraz zapobiegawczo.

SYNERGIA

Lukrecja stanowi składnik wielu mieszanek ziołowych o działaniu wiatropędnym, moczopędnym, przeczyszczającym i wykrztuśnym.
Można łączyć ja z korą wierzbowa, liściem bobrka trójlistnego, liściem maliny, melisy, mięty, pokrzywy, szałwi, nasion lnu i ziela świetlika – wzmocnienie działania immunologicznego.
Dla wzmocnienia działania wykrztuśnego łączymy ją w nasionami lnu, podbiałem, miodunką, rdestem ptasim, tymiankiem i owocem kopru włoskiego.

SKŁAD

100% korzeń lukrecji (Liquiritiae radix)

OSTRZEŻENIA

  • Nie zaleca się stosowania lukrecji u osób z chorobami nerek i cierpiących na obrzęki, chorych na serce, z nadciśnieniem, cukrzycą oraz u kobiet w ciąży.
  • Większe dawki lukrecji przyjmowane przez dłuższy okres czasu mogą powodować zahamowanie wydzielania wody, jonów sodu, chloru i potasu. Mogą wtedy wystąpić obrzęki przez zmniejszenie wydzielania moczu. Czasem mogą pojawić się zawroty głowy i hipokalenia (najczęściej przy jednoczesnym stosowaniu leków moczopędnych, zwłaszcza pochodnych tiazydu, kortykosteidów oraz preparatów przeczyszczający zawierających aloinę z aloesu.
  • Osoby dorosłe mogą spożywać max. 50g dziennie, osoby cierpiące na częste bóle głowy powinny obniżyć ją do 30 g i unikać codziennego spożywania.
  • Przechowywać w miejscu suchym i ciemnym, poza zasięgiem małych dzieci.

Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.

Kraj pochodzenia: Polska

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA