Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

zioła i suplementy diety

Mniszek lekarski - liść (Taraxacum officinale)

Taraxacum officinale

Inne nazwy
Mlecz, Dmuchawiec
Producent
Dary Podlasia
Surowiec zielarski
Liść mniszka (Folium Taraxaci)
Aktualnie brak w magazynie
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
POLSKI PRODUKT
POLSKI PRODUKT

ZASTOSOWANIE

Roślina, która jest ziołem dziko rosnącym. Pierwsze informacje o jej właściwościach leczniczych pojawiły się w VII w p.n.e. w Chinach. Jego cechy lecznicze były zachwalane w XI w. przez arabskich lekarzy, a w Europie pierwsze zmianki pochodzą z XV wieku. Sok, który wydobywa się po przecięciu rośliny jest odżywczy i używany był do usuwania kurzajek; karmiono nim tez zwierzęta hodowlane – jest on odżywczy.
Francuska nazwa ziela to pissenlit czyli „zmoczyć łóżko” jest odniesieniem do bardzo mocnego i silnego działania moczopędnego. Kwiaty mniszka mogą być wykorzystywane do przewidywania pogody. W słoneczny i ładny dzień są rozwinięte, gdy spada ciśnienie i zbliża się deszcz kwiaty zamykają się.
W sadach jest rośliną bardzo pożyteczną, gdyż wydziela on etylen – przyspiesza on dojrzewanie owoców.
Młode liście dodawane są do sałatek, z kwiatów produkowane jest wino i syrop, a korzenie mogą być prażone jak kawa.

Korzeń i ziele
wewnętrzne:
- w uszkodzeniach wątroby,
- mniejsze wydzielanie żółci – zwłaszcza w czasie rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby,
- po zabiegach na drogach żółciowych
- zastój żółci w pęcherzyku żółciowym,
- w zagrożeniu kamicą żółciową i w jej początkach,
- zwiększają ilość wydzielanego soku żołądkowego,
- silne działanie moczopędne,
- działanie przeciwobrzękowe
zewnętrzne:
- do kąpieli kosmetycznych,
- do okładów na brodawki, kurzajki
- działanie przyspieszające regenerację skóry

Kwiaty
Maja takie samo zastosowanie jak korzeń oraz ziele. Oprócz tego stosowane przy przewlekłym nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli., regulują poziom hormonów żeńskich, nadają skórze piękny i zdrowy wygląd.

DZIAŁANIE

Surowce pochodzące z mniszka lekarskiego działają pobudzająco na wytwarzanie żółci przez wątrobę, ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe do dwunastnicy. Dochodzi wtedy do kurczliwości przewodów szczególnie pęcherzyka żółciowego – tym samym przeciwdziała zastojowi żółci.
Związki czynne zawarte w kwiatach, liściach i korzeniu maja ograniczony, ale korzystny wpływ na trzustkę – czyli normalizuje cały proces trawienia.
Drugim ważnym dzieleniem mniszka i jego surowców jest działanie moczopędne – spowodowane jest to zwiększeniem przesączania się w kłębkach nerkowych. Ma działanie odtruwające i oczyszczające - spowodowane jest to substancjami czynnymi zawartymi w mniszku, które tworzą w rozpuszczalnym środowisku wodnym kompleks ze szkodliwymi metabolitami powstałymi w organizmie człowieka. Powoduje rozkurczanie niektórych mięśni gładkich – usprawnia to przepływ żółci i moczu. Działa nieznacznie przeciwcukrzycowo – pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zwiększa odporność organizmu. Działa obronnie i reguluje prawidłowy rozwój.
Zewnętrzne wyciągi wpływają regenerująco na skórę, przyspieszają bliznowacenie i regenerację ran oraz uszkodzonej skóry.

SPOSÓB UŻYCIA

Napar
1,5 łyżeczki suszonych liści mniszka zalewamy 1,5 szklanki gorącej wody. Parzymy pod przykryciem przez 20-30minut. Nastęnie przecedzamy. Pijemy napar maksymalnie 3 razy dziennie przed posiłkiem.

OSTRZEŻENIA

W zalecanych dawkach surowce mniszka nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm. Przy nadmiarze stosowania mogą wystąpić dolegliwości żołądkowego i nadkwasota – spowodowane jest to zawartością substancji goryczkowych.

Nie powinny go stosować:

- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące piersią,
- u dzieci poniżej 7 roku życia,
- u osób mających zatory dróg żółciowych, wrzodach żołądka
- u osób cierpiących na łuszczycę

Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.

Kraj pochodzenia: Polska

Produkty powiązane

Warto zainteresować się również:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA