Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

zioła i suplementy diety

Ogórecznik lekarski - ziele (Borago officinalis L.)

Borago officinalis L.

Inne nazwy
ogórecznik zwyczajny, ogórkowe ziele, borak, wołowy język, miodnik wielki
Producent
Dary Podlasia
Surowiec zielarski
ziele ogórecznika (Herba Boraginis)
Aktualnie brak w magazynie
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
100% NATURALNYCH SKLADNIKOW
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
BIO- DEGRADOWALNE OPAKOWANIA
POLSKI PRODUKT
POLSKI PRODUKT

ZASTOSOWANIE

Ogórecznik pochodzi z regionów Morza Śródziemnomorskiego. Jego łacińska nazwa wywodzi się prawdopodobnie od słowa borra, które oznacza szorstki – w naturalnym środowisku listki i łodyga są okryte szorstkimi, małymi włoskami, które u osób wrażliwych mogą wywołać alergie. Jego przepiękne niebieskie kwiaty w kształcie gwiazdy są nie tylko interesujące dla oka, ale również wykorzystywane w kuchni w celach dekoracyjnych.
W dawnych czasach wierzono, że przynosi on szczęście i radość, a zalany winem dodawał energii, odwagi i wzmacniał serce. To roślina silnie miododajna, której nektar jest bardzo słodki. W średniowieczu damy haftowały na ubraniach krzyżowców motyw ogórecznika – miało to uchronić ich podczas walk. Żołnierze rzymscy dodawali jego kwiaty i ziele do wina, aby dodać sobie odwagi przed walkami.

 • Obecnie znajduje zastosowanie w:
  - chorobach reumatycznych,
  - w chorobach skóry,
  - w kosmetyce stosowany do kąpieli i okładów.

DZIAŁANIE

Ziele oddziałuje w sposób łagodny na organizm człowieka. W dawnym zielarstwie stosowany był wewnętrznie, obecnie tylko zewnętrznie. W kosmetyce ma zastosowanie w pielęgnacji skóry bardzo suchej, przesuszonej, łuszczącej się i wrażliwej. Poprawia wygląd cery w okresie pokwitania. Napary zalecane są do stosowanie na różnego rodzaju problemy skórne tj. świąd (pochodzenia alergicznego i inny), w oparzeniach I stopnia, otarcia skóry, czyraki, wypryski, trądzik, AZS, ułatwia gojenie się ran, łagodzi stany infekcyjne skóry. Ze względu na zawartą w zielu krzemionkę ułatwia szybką regenerację naskórka.
Dzięki obecności flawonoidów, związków śluzowych i garbników powoduje on zwiększenie wydalanego moczu, przyspiesza wydalanie jonów chloru, mocznika i innych produktów przemiany materii, które są dla organizmu niekorzystne. Działa przeciwzapalnie – duża ilość śluzu – osłania i uszczelnia ściany naczyń włosowatych naczyń krwionośnych – tym samym widoczne jest zmniejszenie się stanów zapalnych, które można zaobserwować na zewnątrz.

SPOSÓB UŻYCIA

Odwar: 1 łyżeczkę ziela zalewamy ¾ szkl. Ciepłej wody. Ogrzewamy ją, aż do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem ok. 5-7 min. Następnie odstawiamy na ok. 10 min. Przecedzamy. Taki odwar stosujemy zewnętrznie przy chorobach skóry, albo do zmywania twarzy.

SYNERGIA

W mieszankach z szałwią, nostrzykiem i rumiankiem, ogórecznik stosowany jest w stanach zapalno-ropnych skóry.

SKŁAD

100% ziele ogórecznika (Borago officinalis L.)

OSTRZEŻENIA

 • Ze względu na zawartość alkaloidów, surowiec może być stosowany tylko zewnętrznie.
 • Ogórecznika nie powinno się stosować z lekami przeciwzakrzepowymi.
 • Nie powinny go zażywać osoby chore na hemofilię, padaczkę, leczone pochodnymi fenotiazyny oraz gdy jest uszkodzony płat skroniowy.
 • Nie powinny stosować go dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.


Kraj pochodzenia: Polska
Data ważności: 07.2021

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA