zioła i suplementy diety
Rozmaryn lekarski - ziele (Rosmarinus officinalis L.)
Rosmarinus officinalis L.
Dary Podlasia
zioła i suplementy diety
Jego łacińska nazwa ros marnus tłumaczona jest jako morska rosa i odnosi się do jego rodzimego występowania w rejonie basenu Morza Śródziemnomorskiego.
Lecznicze właściwości rozmarynu były znane już w starożytności, zwłaszcza w Grecji - był on symbolem wierności, przyjaźni i pamięci. Uczniowie w starożytnej Grecji wpinali gałązki rozmarynu we włosy, aby zdać dobrze egzaminy. W średniowieczu był ziołem, które wypędzało choroby - okadzano nim chorych oraz pomieszczenia i palono w czasie dżumy, aby oczyścić powietrze z zarazy. Kwiaty rozmarynu według legendy miały zmienić kolor z białego na niebiesko-fioletowy w momencie, kiedy Matka Boska rozwieszała swój płaszcz na krzewie rozmarynu - zrobiła to, aby ukryć się przed żołnierzami Heroda. Według ludowych wierzeń miał być zielem, które powinno towarzyszyć człowiekowi jako ochrona w nowych etapach życia jak ślub (obecny we wianku), w czasie narodzin i w momencie śmierci - wkładano go do trumny. Liście maja aromatyczny, żywiczny zapach z dodatkową nutą kamfory i eukaliptusa.
- poprawia jasnośc myślenia,
- dodaje energii,
- chroni przed wolnymi rodnikami,
- poprawia i stymuluję pracę wątroby;
- działa detoksykująco;
- odstrasza komary i kleszcze;
- łagodzi bóle reumatyczne i artretyczne;
- używana jako środek antyseptyczny i oczyszczający skórę;
- wspomaga pracę układu pokarmowego;
- pobudza wydzielanie żółci i kwasu żółciowego;
- wspomaga wzrok - chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej;
- działa rozkurczająco na mięśnie gładkie układu pokarmowego;
- ułatwia wydalanie moczu;
- chroni przed stresem oksydacyjnym;
- przy wzdęciach;
- w kosmetyce jako toniki do cery tłustej i trądzikowej;
- wzmacnia cebulki włosów - wcierki pobudzają włosy do wzrostu;
- pomocniczo przy cukrzycy;
- do masażu relaksacyjnego;
- do kąpieli antybakteryjnych;
- działa uspokajająco;
- wspomaga pracę mózgu - proces uczenia się i zapamiętywania.
Zawarte w rozmarynie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne - działa przeciwzapalnie. Zaleca się go stosować przy problemach trawiennych - aktywne związki pobudzają prace i wydzielanie żółci oraz kwasu żołądkowego. Dodatkowo ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie układ pokarmowy - niweluje bóle spazmatyczne. Zalecany jest u osób, które wzmagaja się z wzdęciami i przy zaparciach. Spożywanie naparu z ziela ułatwia wydalanie moczu z organizmu.
Napar działa na układ nerwowy - uspokaja i relaksuje - blokuje tym samym reakcje organizmu na stres. Działa też przeciwmigrenowo. Właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne ma duże zastosowanie w kosmetyce. Zewnętrznie napary można stosować w postaci masaży relaksacyjnych i bólach artretycznych i reumatycznych.
Dobrze sprawdza się jako tonik do cery tłustej i mieszanej. Wzmacnia cebulki włosów - pobudza je do szybszego wzrostu, a także działa oczyszczająco przy włosach mocno przetłuszczających się, przy łupieżu i łojotoku.
Rozmaryn wykazuje działanie przeciwcukrzycowe - wzrasta poziom insuliny, a obniża się poziom glukozy we krwi. Chroni też przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego, który towarzyszyć może przy rozwoju powikłań cukrzycy.
Kwas karnozowy, który jest zawarty w zielu może chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej - produkowane są enzymy, które maja działanie przeciw utleniające.
Przeciwutleniacze zawarte w zielu wspomagają pamięć i koncentrację oraz niwelują i redukują objawy zaburzeń poznawczych, które wytępują w początkowych etapach demencji.
Kwas rozmarynowy zawarty w zielu działa przeciwdepresyjnie, uspokajająco i relaksacyjne.