Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Rumianek należy do najstarszych roślin leczniczych świata. Właściwości lecznicze tego zioła są dobrze udokumentowane. Po dziś dzień rumianek pospolity jest chętnie stosowany w lecznictwie, a także w kosmetyce i przemyśle spożywczym. 

 

W warunkach naturalnych rumianek pospolity występuje w całej Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Przy zbieraniu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje wiele gatunków podobnych z wyglądu do rumianku. Niektóre z nich są powodem alergii kontaktowych. Prawdziwy rumianek pospolity po przecięciu koszyczka kwiatowego wzdłuż ma zawsze puste dno kwiatowe. Posiada bardzo aromatyczny zapach. W przypadku innych gatunków te 2 cechy nie występują razem. 

 

Surowcem zielarskim są koszyczki kwiatowe rumianku, im mniej rozdrobnione i wypłowiałe tym lepszej jakości jest materiał.

 

Rumianek - substancje czynne


Koszyczki rumianku pospolitego zawierają do 1,5% olejku eterycznego. Olejek ten ma w sobie związki o specyficznym działaniu leczniczym, m. in. chamazulen działający przeciwalergicznie oraz alfa bisabolol i jego tlenki. W koszyczkach znajdują się również flawonoidy, kumaryny, spiroeter, cholina, związki śluzowe, witamina C i sole mineralne.

 

Rumianek - właściwości


Podstawowy składnik leczniczy rumianku pospolitego to olejek lotny o właściwościach przeciwzapalnych. Działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne olejku z rumianku polega na hamowaniu wydzielania endogennej histaminy (za ten efekt odpowiedzialny jest chamazulen). 

 

Olejek działa również bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i przeciwgrzybiczo wobec drożdżaków (Candida albicans).

 

Rumianek i jego przetwory wykazują właściwości przeciwskurczowe i wiatropędne, co czyni zioło jednym z najbardziej popularnych w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego. 

 

Wyciągi wodne z koszyczków rumianku pospolitego mają właściwości immunomodulujące. 

 

Rumianek - działanie


Na co pomaga rumianek?

Napary i wyciągi z kwiatów rumianku stosuje się doustnie:

  • w nieżytach żołądka i jelit, w zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w bolesnych skurczach jelit u niemowląt i dzieci. Stosuje się go również w pediatrii - w kolce dziecięcej, 
  • w zapaleniu górnych dróg oddechowych, astmie oskrzelowej, katarze siennym. 

 

Przetwory z rumianku stosuje się zewnętrznie: 

  • do okładów i przymoczek w chorobach skóry takich jak stany zapalne, świąd, troficzne owrzodzenia, popromienne zmiany skórne, rany po oparzeniach, odleżyny)
  • do irygacji i tamponowania w niespecyficznych upławach, zapaleniu pochwy, nadżerkach szyjki macicy, do obmywań w zapaleniu sromu, pęknięciach odbytu, hemoroidach,
  • jako kompres w chorobach oczu (stany zapalne brzegów powiek, jęczmień, gradówka) i do przemywań oczu noworodków,
  • w laryngologii do płukania jamy ustnej i gardła w przypadku stanów zapalnych, jak również zapobiegawczo, kiedy często występują infekcje, do przemywania uszu i do inhalacji w stanach zapalnych dróg oddechowych.



Rumianek - jak stosować?

 

Napar z rumianku: 1-2 łyżki stołowe koszyczków rumianku zalać 1 szklanką wrzącej wody i naparzać w cieple (najlepiej w termosie) przez 15 min., przecedzić. Pić 3x dziennie po pół szklanki naparu. Zewnętrznie stosować napar do płukanek, okładów, nasiadówek. Jako środek ułatwiający gojenie ran: napar 3-10%.

 

Kąpiel z rumianku: Według Farmakopei Polskiej VI do kąpieli należy użyć 50 g surowca na 10 L wody.

 

Rumianek - przeciwwskazania


Przeciwwskazaniem do stosowania rumianku jest nadwrażliwość na rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae/Compositae).

Stosowanie zewnętrzne wyciągów płynnych z rumianku pospolitego nie jest zalecane przy uszkodzeniach skóry na dużej powierzchni. Nie stosować do kąpieli całkowitych przy gorączce i infekcjach, niewydolności sercowej w stadium III-IV i nadciśnieniu w stadium IV.

 

Czy rumianek można stosować w ciąży?

Rumianek znany jest jako bezpieczny w ciąży, lecz nie należy przesadzać z jego ilością i stosować tylko wtedy, gdy jest wyraźna potrzeba. Zalecana jest maksymalnie jedna szklanka naparu dziennie dla złagodzenia zgagi, bólu brzucha, mdłości, czy obrzęków.

Rumianek, a karmienie piersią


Rumianek używany w czasie laktacji jest stosunkowo bezpieczny i niesie ze sobą niskie ryzyko. Pamiętaj jednak, żeby obserwować siebie maluszka, ponieważ (tak jak w przypadku każdego zioła leczniczego) może pojawić się reakcja alergiczna np. w postaci skórnych wyprysków. Okłady z naparu rumiankowego na piersi stosuj raczej po karmieniu, nie przed. 



źródła:
1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworek J. (2015). Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa. wyd. PZWL

  1. Noculak-Palczewska A. (red). (2006). Profile działania leków roślinnych. Porady rekomendowane w praktyce farmaceutycznej. Wrocław. wyd. Medpharm Polska
  2. Senderski M. E. (2017). Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie. Podkowa Leśna. Wyd. Mateusz E. Senderski.

 

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA