zioła i suplementy diety
Ogórecznik lekarski - ziele (Borago officinalis L.)
Borago officinalis L.
ogórecznik zwyczajny, ogórkowe ziele, borak, wołowy język, miodnik wielki
Dary Podlasia
ziele ogórecznika (Herba Boraginis)
zioła i suplementy diety
Ogórecznik pochodzi z regionów Morza Śródziemnomorskiego. Jego łacińska nazwa wywodzi się prawdopodobnie od słowa borra, które oznacza szorstki – w naturalnym środowisku listki i łodyga są okryte szorstkimi, małymi włoskami, które u osób wrażliwych mogą wywołać alergie. Jego przepiękne niebieskie kwiaty w kształcie gwiazdy są nie tylko interesujące dla oka, ale również wykorzystywane w kuchni w celach dekoracyjnych.
W dawnych czasach wierzono, że przynosi on szczęście i radość, a zalany winem dodawał energii, odwagi i wzmacniał serce. To roślina silnie miododajna, której nektar jest bardzo słodki. W średniowieczu damy haftowały na ubraniach krzyżowców motyw ogórecznika – miało to uchronić ich podczas walk. Żołnierze rzymscy dodawali jego kwiaty i ziele do wina, aby dodać sobie odwagi przed walkami.
Ziele oddziałuje w sposób łagodny na organizm człowieka. W dawnym zielarstwie stosowany był wewnętrznie, obecnie tylko zewnętrznie. W kosmetyce ma zastosowanie w pielęgnacji skóry bardzo suchej, przesuszonej, łuszczącej się i wrażliwej. Poprawia wygląd cery w okresie pokwitania. Napary zalecane są do stosowanie na różnego rodzaju problemy skórne tj. świąd (pochodzenia alergicznego i inny), w oparzeniach I stopnia, otarcia skóry, czyraki, wypryski, trądzik, AZS, ułatwia gojenie się ran, łagodzi stany infekcyjne skóry. Ze względu na zawartą w zielu krzemionkę ułatwia szybką regenerację naskórka.
Dzięki obecności flawonoidów, związków śluzowych i garbników powoduje on zwiększenie wydalanego moczu, przyspiesza wydalanie jonów chloru, mocznika i innych produktów przemiany materii, które są dla organizmu niekorzystne. Działa przeciwzapalnie – duża ilość śluzu – osłania i uszczelnia ściany naczyń włosowatych naczyń krwionośnych – tym samym widoczne jest zmniejszenie się stanów zapalnych, które można zaobserwować na zewnątrz.
Odwar: 1 łyżeczkę ziela zalewamy ¾ szkl. Ciepłej wody. Ogrzewamy ją, aż do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem ok. 5-7 min. Następnie odstawiamy na ok. 10 min. Przecedzamy. Taki odwar stosujemy zewnętrznie przy chorobach skóry, albo do zmywania twarzy.
W mieszankach z szałwią, nostrzykiem i rumiankiem, ogórecznik stosowany jest w stanach zapalno-ropnych skóry.
100% ziele ogórecznika (Borago officinalis L.)
Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.
Kraj pochodzenia: Polska
Data ważności: 07.2021
Warto zainteresować się również: