zioła i suplementy diety
Krwawnik - ziele (Achillea millefolium L.)
Achillea millefolium L.
nazwa ludowa: tysiąclist
Dary Podlasia
ziele krwawnika (Millefolii herba)
zioła i suplementy diety
Niewielka roślina, która posiada dużo właściwości leczniczych. Łacińska nazwa Achillea pochodzi od greckiego bohatera Achillesa, który to używał tego zioła do oczyszczania ran i tamowania krwi u rannych żołnierzy w swoim wojsku podczas trwania wojny trojańskiej. Drugi człon nazwy łacińskiej millefolium oznacza „tysiąc liści” i nawiązuje do bogatego ulistnienia tej rośliny. Krwawnik był używany do przepowiadania pogody. Zawieszony w domu nad drzwiami miał ochraniać domowników przed chorobami. W czasie I wojny światowej służył do opatrywania ran – stąd też nazywany jest jodyną łąk i pól. Umieszczony w szafie odstrasza mole. W XVII był popularnym warzywem - smak jest lekko anyżkowy. Świeże, młode liście można dodawać do zup i sosów. W ogrodzie pełni funkcję aktywatora kompostu, a także „lekarza roślin” – wydzielina z jego korzeni wzmacnia odporność na choroby innych roślin, które z nim sąsiadują. Przypisuje mu się również właściwości magiczne – umieszczony pod poduszką miał przywoływać we śnie prawdziwą miłość.
wewnętrznie:
- nieżyty i stany zapalne przewodu pokarmowego;
- pomocniczy w żylakach odbytu;
- przy nieznacznych krwawieniach płucnych;
- stany skurczowe mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych;
- przewlekłe zaburzenia trawienne;
- brak łaknienia;
- wzdęcia;
- napadowe bole jelit;
- zaparcia;
- przeciwzapalny;
- pobudza wydzielanie soków żołądkowych;
- pobudza perystaltykę jelit;
- stosowany przy zaburzeniach miesiączkowania;
- działanie wiatropędne;
- działanie moczopędne;
zewnętrzne:
- przy procesach zapalnych w formie okładów, kąpieli;
- stany zapalne skóry, błon śluzowych;
- do płukania jamy ustnej, gardła.
Krwawnik dzięki urozmaiconemu składowi chemicznemu oraz jego zmienności posiada wielokierunkowe działanie. Zawarty w nim olejek krwawnikowy działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zarówno olejek jak i związki gorzkie pobudzają łaknienie i wydzielanie żółci. Garbniki zawarte w zielu działają ściągająco. Świeżo zerwane liście wykazują działanie przeciwkrwotoczne. Działanie rozkurczowe mięśni gładkich jelit, dróg moczowych i żółciowych jest zawdzięczane flawonoidom. Dzięki nim ziele wzmaga przepływ żółci do dwunastnicy, osłabia ból wywołany skurczem jelit lub kolką. Ziele ma także działanie odtruwające – usuwa z organizmu wraz z moczem toksyczne produkty przemiany materii zarówno te, które wniknęły z wewnątrz jak i z zewnątrz do organizmu. U kobiet pobudza miesiączkowanie i łagodzi bole menstruacyjne. Zawarta w zielu achilleina, która jest gorzka substancją pobudza receptory smakowe. Odbywa się to w niewielkim stopniu, ale dzięki temu zwiększa się wydzielanie soku żołądkowego, a to usprawnia trawienie.
Napar z ziela:
1 łyżkę ziela zalewamy 1 i ½ szklanki wrzącej wody. Parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Później odstawiamy na kolejnych 15 minut. Przecedzamy.
Pijemy 2-3 razy dziennie po 1/3 – 1/2 szklanki – przy dolegliwościach związanych z zaburzeniami trawienia;
Pijemy 3-4 razy dziennie po 2-3 szklanki – przy usuwaniu związków toksycznych z organizmu oraz w zaburzeniach miesiączkowania;
Do zewnętrznego stosowania:
Napar z 2 łyżek ziela na 1 szklankę wody, a do kąpieli 2-3 garście ziela na 2 litry wody.
100% krwawnik ziele
Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.
Warto zainteresować się również: