Dezodorant czy antyperspirant, który wybrać?
Dezodorant i antyperspirant należą do produktów, które mogą być zbawieniem lub utrapieniem. Mokre plamy i zapach potu to nie jedyny problem do rozwiązania kiedy przychodzi nam wybrać swój idealny środek na pocenie. Przy wyborze należy zwrócić uwagę, że niektóre produkty mogą uczulać, blokować funkcję wydzielania potu, inne po prostu niwelują nieprzyjemny zapach. Istotną kwestią są też składniki, które mogą mieć drażniący wpływ na wrażliwą i suchą skórę pod pachami. Który produkt wybrać i czym one się różnią? Dezodorant czy antyperspirant?
Ważna rola pocenia
Wydzielanie potu to naturalny mechanizm organizmu, którego zadaniem jest regulacja temperatury i ochrona przed przegrzaniem. Pocenie się jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała ludzkiego. Pot składa się głównie z wody (~98%), ale również zawiera związki soli, tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów i związków mineralnych (zawierających np. potas, wapń, magnez, żelazo). Jego brzydki zapach to wynik bytujących na ludzkiej skórze bakterii, choć niektórzy twierdzą, że to działanie feromonów.
Problemy związane z dysfunkcją wydzielania potu
Wzmożone pocenie może mieć bardzo wiele przyczyn i bardzo różne podłoże. Najczęściej występuje przy nieprawidłowościach takich jak: infekcje, nadciśnienie, choroba Parkinsona, choroby serca i płuc, cukrzyca, nowotwory, czy nawet depresji.
Pocenie nocne - mowa o nocnych potach, czyli pobudkach w całkowicie mokrej piżamie i pościeli. Ta przypadłość dotyka osób dotkniętych wieloma chorobami, nie tylko tymi wymienionymi powyżej, a także kobiet w okresie przekwitania (menopauzy).
Nadmierna potliwość (łac. hiperhidrosis) to wrodzona choroba, która dotyka około 2–3 proc. populacji, a jej głównym objawem jest zwiększona produkcja potu nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne do utrzymania termoregulacji organizmu. Może dotyczyć wyłącznie rąk, przedramion, stóp i twarzy bądź całego ciała.
Dezodoranty
Dezodoranty mają na celu zwalczyć nieprzyjemny zapach. Ich skuteczność jest wystarczająca, gdy nie masz problemu z nadmierną potliwością. Mają najróżniejsze składy, dodatki, substancje zapachowe itp., które nie tylko skutecznie maskują nieprzyjemną woń, ale też ograniczają rozwój bakterii na skórze pod pachami. Soda i alkohol etylowy niszczą bakterie żyjące na skórze i zabezpieczają przed powstawaniem przykrego zapachu. Dezodorantu można używać nawet kilka razy dziennie. Działanie kosmetyków tego typu z dobrym składem nie powoduje podrażnień skóry i skutecznie maskuje brzydką woń i ogranicza potliwość. Najczęściej w drogerii można spotkać masę dezodorantów, których składniki nie są do końca transparentne. Nie wiemy bowiem, co kryje się pod pojęciem "parfum", gdy analizujemy skład produktów. Dlatego warto jest korzystać tylko z naturalnych dezodorantów.
- Dezodorant jest klasyfikowany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków jako kosmetyk.
- Kosmetyk dla osób, które nie mają problemów z nadmiernym poceniem.
Antyperspiranty
Antyperspiranty (łac. perspire "oddychać") ograniczają działalność gruczołów potowych w miejscu zastosowania produktu, dzięki czemu hamują potliwość. Mogą zapewnić ochronę na wiele godzin, jednak w przeciwieństwie do dezodorantów - brudzą ubrania. Działanie antyperspirantów opiera się na zawartości soli glinu, które mają różne stężenie. Głównie używanymi związkami chemicznymi są chlorek glinu (coraz rzadziej), hydroksochlorek glinu i związki glinowo-cyrkonowe (najczęściej w postaci mieszanek aluminium zirconium trichlorohydrex gly i aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly). Antyperspirant działa na powierzchni skóry dzięki solom glinu, które zaczopowują gruczoły potowe oraz mają właściwość ściągającą (obkurczającą). Przez to w miejscu zastosowania antyperspirantów zahamowany jest naturalny proces pocenia i zredukowana jest intensywność mokrych plam na ubraniach. Antyperspirantu powinny używać osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem. Najbezpieczniej jest weryfikować, czy antyperspiranty są naturalne.
- Antyperspirant jest klasyfikowany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków jako lek.
- Nie należy stosować antyperspirantów w przypadku chorób skóry.
A co, jeśli jesteś alergikiem?
Dezodoranty i antyperspiranty zawierają wiele potencjalnie uczulających substancji. Alergicy mogą mieć uczulenie na dodatki zapachowe, konserwanty, sole glinu, sodę i alkohol. Osoby z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień powinny zatem wybrać naturalne produkty z nawilżającym składnikiem (np. z masłem shea), pozbawione substancji drażniących. Dla osób, które uczula soda oczyszczona powstały dwa dezodoranty polskiej marki Cztery Szpaki: bezzapachowy i mandarynkowy. Udało się zachować skuteczność produktu, mimo, że usunięto ze składu sodę. Wypróbuj ich działanie na sobie!
Zioła ograniczające wydzielanie potu
Aby ograniczyć pot, który wydostaje się z ludzkich gruczołów, warto zwrócić uwagę na sposoby naszych babć lub zasięgnąć porady specjalisty naturoterapeuty, najlepiej lekarza. Nie tylko dezodoranty i antyperspiranty zawierające alkaliczne sole glinu mogą przynieść ulgę w problemach z nadmiernym poceniem. Środki najczęściej stosowane przy tej przypadłości to proste zioła: szałwia, rdest ptasi i mięta - pite w formie naparu. Jadwiga Górnicka, autorka książki "Apteka Natury - poradnik zdrowia" zaleca również picie pyłku kwiatowego z propolisem.
Maria Treben w książce "Apteka Pana Boga" zaleca mieszankę szałwii, przywrotnika i skrzypu w przypadku pocenia nocnego. Należy zmieszać po 20g ziół i otrzymaną mieszankę stosować kilka tygodni. Według starych ksiąg zielarskich należy pić 1 szklankę naparu z tych ziół przed śniadanem, by móc cieszyć się unormowaną pracą gruczołów potowych i mocniejszym organizmem.
Informacje o ziołowych recepturach i porady na pocenie znalazłam też w książce "Wróćmy do ziół leczniczych" o. Klimuszko. Możesz spróbować jednego przepisu. Wystarczy zmieszać zioła w równej proporcji (np. po 50g) korzeń omanu, korzeń lubczyka, liść orzecha włoskiego, ziele poziewnika, ziele skrzypu polnego, ziele szanty, liść szałwii, liść melisy, kora wierzby, kłącze pięciornika, ziele tasznika. Wszystko zmieszać razem i na każdy raz brać 7 łyżek tej mieszanki i zalać litrem wody. Gotować przez 5 min, odstawić na 30 min pod przykryciem. Przecedzić. Gotowy odwar można stosować do kąpieli stóp, bądź całego ciała. Można oczywiście też spożywać odwar 3x dziennie po malej szklance przed posiłkiem.
Podsumowując:
- antyperspirant uznany jest jako lek;
- dezodorant uznany jest jako kosmetyk;
- antyperspirant blokuje (zaczopowuje) gruczoły potowe;
- dezodorant to łagodniejsza forma ochrony przed przykrym zapachem;
- zbyt duża ilość wydzielanego potu może być objawem choroby;
- nadmierne pocenie i nocne poty można złagodzić podając mieszanki ziołowe;
- dezodorant czy antyperspirant może zawierać substancje szkodliwe dla osób wrażliwych, w takiej sytuacji poleca się naturalny dezodorant bez dodatku sody polskiej marki Cztery Szpaki.
A co wolisz Ty? Dezodorant, a może jednak antyperspirant? A może znasz inne kosmetyki lub zioła pomocne przy tematach związanych z poceniem? Daj znać w komentarzu :)
Photo by bruce mars on Unsplash
Zobacz także:
Prawdopodobnie słyszałeś już o CBD, substancji zawartej w roślinie konopi. Widziałeś gdzieś olejki, kremy i inne produkty konopne z CBD, ale wciąż zastanawiasz się, na ile jest to bezpieczne rozwiązanie, czy warto inwestować w olej CBD, czy nie sprawi, że będziesz odużony, albo czy mogą stosować go twoje dzieci? W tym artykule napisałam chyba wszystko, co powinien wiedzieć początkujący pacjent olejków CBD.
czytaj dalejAshwagandha (żeń szeń indyjski) to popularna roślina, która jest jedną z najważniejszych ziół medycyny ajurwedyjskiej, sięgającej swoją historią okresu starożytności. Ajurweda (dew. आयुर्वेद, ang. Ayurveda) to system medycyny indyjskiej, a słowo to pochodzi od dwóch słów ajuh (sanskr. Āyuh) czyli „życie” oraz weda (Pismo dewanagari वेद), co tłumaczyć można...
czytaj dalejCoraz więcej mężczyzn zwraca uwagę na naturalną pielęgnację swojej skóry, włosów i brody. Nie jest to zjawisko dziwne, ponieważ czasy kiedy wśród panów popularny był model macho, a dbanie o siebie polegało na szybkim prysznicu i dezodorancie dawno minęły. Współczesny mężczyzna wie, że odpowiednia pielęgnacja wpływa nie tylko na lepszy wygląd skóry, ale też poprawia komfort i samopoczucie...
czytaj dalej