Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Ekologiczny dom - Zero Waste we wnętrzach

“Zero Waste” (ang. zero odpadów) to krótko mówiąc idea, dzięki której produkujemy mniej śmieci w naszym życiu i gospodarstwie domowym. Termin wypromowała jako pierwsza Bea Johnson, pisząc książkę pod tytułem „Zero Waste Home”. Już od dawna ludzie zauważyli, że zasoby naszej planety nie są nieskończone, a konsumpcyjny styl życia może prowadzić do wielu katastrof ekologicznych. W związku z tym zaczęto promować bardziej ekologiczne sposoby na życie i utrzymywanie domu. Zero Waste opiera się w dużej mierze na czterech prostych zasadach (4xR):

  • Reduce (Redukuj),
  • Reuse (Używaj ponownie),
  • Recycle (Przetwarzaj),
  • Rot (Kompostuj).

Więcej o tym jak zacząć życie zgodne z zasadami zero waste dowiesz się z innego wpisu.

 

ekologiczny dom zero waste

 

Jaki powinien być ekologiczny dom?

To nie ważne gdzie mieszkasz, wszędzie da się stworzyć bezpieczny i ekologiczny dom, który nie szkodzi środowisku przyrodniczemu. W ekologicznym domu wiele rzeczy wykorzystuje się ponownie. Nie kupuje się zbędnych przedmiotów, tym bardziej tych jednokrotnego użytku. Nie robi się zakupów bez uprzedniego planowania.
Warto zastanowić się czy potrzebujesz kolejnej rzeczy, ubrania, mebla, czy dodatku do wnętrz. Minimalizm jest przyjacielem ekologicznego domu. Jeśli musisz zakupić coś, co jest niezbędne do życia postaw raczej na rzeczy trwałe, wykonane z jednorodnego materiału. Pomyśl o tym co stanie się z nowym fotelem, czy fikuśną lampką za kilkanaście lat. Warto stawiać na naturalne i trwałe dodatki, które będą zdobić mieszkanie bez negatywnego wpływu na środowisko. Bardzo dobrym pomysłem jest też nabywanie dóbr z drugiej ręki. Używany sprzęt elektryczny wcale nie musi być gorszy niż nowy, no i możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

 

Ekologiczna łazienka

W łazience zero waste powinien panować minimalizm. Nie oznacza to jednak, że należy pozbyć się kosmetyków, które masz. Wykorzystaj wszystkie kosmetyki, a w przyszłości kupuj tylko te, które rzeczywiście ci służą. Warto rozważyć korzystanie z naturalnych kosmetyków, które są wielofunkcyjne i zapakowane w ekologiczne opakowania. Naturalne masło do ciała pozostawia skórę odżywioną i ujędrnioną znacznie dłużej niż balsam na bazie wody. Olej do twarzy może być świetnym zamiennikiem płynu do demakijażu. Olej dodatkowo nawilży skórę, a użycie kremu stanie się zbędne. Plastikowe patyczki do uszu warto zastąpić papierowymi patyczkami higienicznymi. Waciki do demakijażu też możesz wymienić na wielorazowe płatki, wówczas nie będzie potrzeby kupowania jednorazowych i przyczynisz się do lepszego stanu środowiska. Kobiety mogą rozważyć korzystanie z kubeczka menstruacyjnego, który pomoże wyzbyć się z życia trudnych do przetworzenia śmieci: podpasek. Bambusowe eko szczoteczki do zębów stanowią doskonałą alternatywę tradycyjnych szczoteczek.

 

Śmieci - co zamiast reklamówek?

Zero waste w gospodarstwie domowym zaczyna się już na etapie planowania zakupów. Dobrze zaplanowana lista zakupów będzie przeciwdziałać marnowaniu żywności. Zamiast foliówek wybierz woreczki wielorazowe na warzywa i owoce oraz pojemniki na sery i wędliny. Przygotuj sobie kilka i wrzuć do wielorazowej torby na zakupy, która z powodzeniem zastąpi sklepową reklamówkę. Wybieraj miejsca, gdzie dostaniesz warzywa, owoce, orzechy i inne produkty luzem, na wagę. Na szczęście coraz więcej lokali wprowadza opcję obiadu na wynos do własnego pojemnika, wystarczy zapytać. W ciągu dnia noś ze sobą swoją torbę, nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. Warto wspomnieć także o istnieniu biodegradowalnych worków na śmieci i na psie odchody.

 

Ekologiczna kuchnia

W ekologicznej kuchni przede wszystkim nie marnuje się żywności. Nauka zasad prawidłowego przechowywania jedzenia z pewnością się przyda. Wszystkie szczelnie zamykane naczynka i silikonowe wieczka mogą przedłużyć trwałość posiłków. Chleb najdłużej wytrzymuje w lnianym worku. Herbatę i zioła możesz kupić na wagę i zaparzać je w papierowych filtrach do parzenia ziół. Jeśli chcesz, możesz zaopatrzyć się w wielorazową słomkę do napojów. W kuchni zero waste lodówka powinna być regularnie sprawdzana, a lista zakupów przygotowana, tak by zakupione składniki można było połączyć z produktami, które już mamy w domu. Zazwyczaj w kuchni mamy pojemniki na różnego rodzaju odpady. Pamiętajmy, że odpady organiczne warto gromadzić w ekologicznym worku. W tym pomogą bio worki śmieci.

 

Wyjątkowe zapachy

W gospodarstwie domowym często dbamy o odpowiedni nastrój i zapach pomieszczeń. Niestety wiele osób wciąż korzysta ze sztucznych zapachów w sprayu, czy wkładów do kontaktu. Takie rozwiązanie może prowadzić nawet do zatruć i alergii oraz nie jest wskazane, gdy posiadamy zwierzęta domowe. Popularne odświeżacze powietrza możesz z powodzeniem zastąpić naturalnymi olejkami eterycznymi, które rozpylisz za pomocą kominków lub specjalnych urządzeń. Olejki eteryczne możesz dodatkowo dopasować do siebie i swoich bliskich. Olejek eteryczny lawendowy wypełni pomieszczenie przyjemną wonią i zadba o twoje nerwy. Olejek pomarańczowy zadziała orzeźwiająco i doda domownikom energii. Natomiast olejek eteryczny eukaliptusowy pomoże przy kaszlu i nieżycie górnych dróg oddechowych, a rozmarynowy wspomoże pamięć i usprawni naukę. Ciekawą propozycją są też naturalne naturalne świece sojowe, które zyskują coraz większą popularność. Wosk sojowy nie wydziela do powietrza szkodliwych substancji.

 

Ochrona przed insektami w rytmie Eko!

Wszyscy wiemy jak irytujące może być przebywanie w ogrodzie, czy na balkonie w towarzystwie brzęczących i kąsających owadów. Tradycyjne repelenty na bazie sztucznych substancji biobójczych są skuteczne, ale ich pozostałości mogą mieć negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze, do tego generują całkiem sporo odpadów każdego sezonu. Na szczęście istnieją rozwiązania na miarę ekologicznego domu, eko produkty na komary. Spróbuj naturalnej ochrony przed insektami. Olejki eteryczne z eukaliptusa i mięty pieprzowej świetnie sprawdzą się w roli repelentów na owady. Możesz cieszyć się przyjemnym, naturalnym zapachem i spędzić miło czas w letni wieczór. Po odpowiednim rozcieńczeniu olejków możesz używać także na skórę i wycieczki do lasu staną się dużo przyjemniejsze, bo bez nieproszonych gości.

 

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA