Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Jak być zero waste - podstawowe zasady?

“Zero Waste” tłumacząc dosłownie oznacza zero odpadów, zero śmieci, ale w tych dwóch słowach kryje się znacznie więcej zagadnień.
Kiedy ludzkość przeszła na konsumpcyjny tryb życia i firmy rozpoczęły masową produkcję różnych przedmiotów zupełnie nie myślało się o skutkach jakie może ta sytuacja wywołać. Idea zero waste wychodzi naprzeciw problemom jakie mamy z narastającą liczbą odpadów (szczególnie takich, które nie nadają się do przetworzenia i lądują na wysypisku, czy w wodach).

 

Jak być zero waste podstawowe zasady

 

Co to znaczy być zero waste?

Wszystko co kryje się pod pojęciem zero waste ma na celu zmianę naszych przyzwyczajeń, by stać się w miarę możliwości neutralnym dla środowiska naturalnego. Zero waste dotyka wielu aspektów naszego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego, a także firmy. Idea skupia się na redukcji śmieci i na świadomym podejściu do korzystania z zasobów natury.

Jakie są podstawowe zasady zero waste?

  • Stosuj zasadę 3R lub 4R.
  • Polub się z minimalizmem.
  • Wybieraj odpowiednie kosmetyki i artykuły do sprzątania.
  • Zwróć uwagę na opakowania.

 

Zasada 3R - reduce, reuse, recycle

Zwolennicy idei Zero Waste włączają do swojej codzienności zasady, dzięki którym można w znacznym stopniu zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki zmianie nawyków przyczynisz się do lepszego życia na naszej planecie, ale również możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

  • Reduce (Redukuj)

Redukuj, zmniejszaj ilość produkowanych odpadów w swoim życiu. Jak to zrobić?
Zastanów się ile rzeczy, które masz są rzeczywiście przez ciebie używane. Zanim kupisz nowe ubrania zajrzyj w głąb szafy, a może okazać się, że masz już podobną bluzkę. Nie kupuj na zapas, nie ulegaj promocjom i zachciankom. Korzystaj z tego co już masz. Jeśli czegoś ewidentnie nie używasz, spróbuj oddać to komuś, komu się przyda. Wyrzucanie do kosza to ostateczność. Staraj się unikać sytuacji, które zmuszają cię do używania przedmiotów jednorazowych. Kawa na mieście? Weź własny kubek - sporo kawiarni wprowadziło możliwość wydawania kawy na wynos we własnym naczyniu. Chcesz kupić warzywa i owoce? Wybieraj te, które są sprzedawane luzem, a zakupy spakuj do własnych woreczków i toreb.

  • Reuse (Używaj ponownie)

Największym wrogiem zero waste jest jednorazowość. Jednorazowe sztućce, słomki, kubki, foliówki, siatki, nosidełka do napojów itd. to rzeczy, których używamy zaledwie parę minut w naszych dłoniach. Później lądują w koszu lub w naturze, gdzie proces ich rozkładu w zależności od użytych materiałów trwa od 100 do 1000 lat. Kluczem jest tutaj używanie przedmiotów wielorazowych, dobrej jakości. Zasada Reuse zachęca, by częściej decydować się na rzeczy z drugiej ręki. Ubrania, meble, czy sprzęty elektryczne wcale nie muszą pochodzić ze sklepu - możesz znaleźć coś w naprawdę dobrej cenie i świetnym stanie na różnych portalach ogłoszeniowych lub w sklepach z rzeczami używanymi.

  • Recycle (Przetwarzaj)

Ta zasada mówi nam między innymi o tym, że naszym obowiązkiem jest sortowanie odpadów i oddawanie materiałów do recyklingu. Taką podstawą w każdym domu zero waste jest podział odpadów na: plastik/metal, szkło, papier, odpady organiczne i zmieszane. Wyrzucanie odpowiedniego rodzaju śmieci do odpowiednich pojemników musi stać się naszym nawykiem. Zapoznaj się z zasadami, jakie panują w twoim mieście i staraj się zawsze segregować śmieci. Drugą sprawą jest tak zwany “upcycling”, czyli tworzenie nowych rzeczy ze starych rzeczy. Jeśli nie podoba ci się narzuta na łóżko może warto doszyć elementy, które sprawią, że rzecz nabierze nowego charakteru. Użyj swojej kreatywności, a z pewnością wpadniesz na pomysły, dzięki którym możesz tchnąć nowe życie w stare, niechciane przedmioty.

Jest jeszcze czwarta litera R: Rot (Kompostuj). Jeśli masz możliwość powinieneś kompostować odpady z ogródka i resztki ze stołu kuchennego (prócz mięsa i kości). W zamian otrzymasz żyzną ziemię, która nadaje się pod uprawę wielu roślin.

 

Jakość, a nie ilość - sztuka minimalizmu

Minimalizm sprzyja każdemu, kto chce wprowadzić do swojego życia zasady zero waste. Dzięki temu, że wiesz co masz, w twoim życiu zapanuje ład i porządek. Bardzo ważnym aspektem jest jakość kupowanych produktów. Staraj się wybierać rzeczy, które będą ci służyć bardzo długo lub nawet dożywotnio. Minimalizm można również wprowadzić np. w kuchni. Nie kupuj jedzenia na zapas, bez planowania, bo dobrze wiesz co może się z nim stać. W minimalistycznym otoczeniu człowiek może nabrać oddechu, czuje się mniej przytłoczony, ma przestrzeń na nowe pomysły i lepiej odpoczywa.

 

Idealne kosmetyki

Zero waste stosuj również w swojej kosmetyczce i łazience. Akcesoria do higieny i kosmetyki to ogromna gałąź przemysłu. Producenci kosmetyków nie zawsze zwracają uwagę na rozwiązania dobre dla planety, tworząc produkty, których opakowania są np. trudne do przetworzenia. Zastanów się jak możesz zredukować ilość używanych kosmetyków. Wypróbuj olejki do demakijażu, po których nie trzeba używać już kremu. Sprawdź szampony i odżywki do włosów w formie kostki, a przekonasz się, że to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnej pielęgnacji włosów. Balsamy do ciała na bazie wody? Lepiej zainwestować w masło do ciała o bogatym składzie, które sprawi, że twoja skóra będzie znacznie dłużej nawilżona i odżywiona.

 

Opakowanie ma znaczenie

Już wiesz, że jeśli można to lepiej kupić produkty bez opakowania, do własnego pojemniczka lub woreczka. Oczywiście nie wszystko da się kupić w ten sposób, dlatego wybieraj opakowania pod kątem możliwości ich przetworzenia. Staraj się wybierać produkty, których opakowania są z jednorodnych materiałów lub z takich, które da się łatwo od siebie oddzielić. Najgorsze dla środowiska są opakowania typu “mix” np. papier powleczony plastikiem (np. kubki jednorazowe ze stacji benzynowej, czy kawiarni). W takim wypadku niemożliwe jest rozdzielenie papieru i plastiku. Kubek trafi na wysypisko i do spalarni śmieci, gdzie zamieni się w toksyczną dla środowiska mieszankę gazów.

 

Zero waste istnieje nie od dziś, zjawisko zyskało tylko nową nazwę. Zero waste to styl życia, który wielu naszych dziadków, babć i krewnych uskuteczniają od dawna. Duże grono starszych osób mawia, że nie stać ich na kiepskie, tanie rzeczy, bo za chwilę się popsują i nie będzie z nich pożytku. Wolą mieć dobrej jakości przedmioty, które służą im latami. Jeśli chcesz, aby twoje życie stało się mniej uciążliwe dla środowiska monitoruj swoje zachowania zakupowe, a z pewnością przyczynisz się do stworzenia lepszego życia sobie i innym mieszkańcom naszej planety. Pamiętaj, że nie da się wszystkiego zmienić z dnia na dzień. Każdy mały krok w kierunku bardziej ekologicznego życia się liczy!

 

 

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA