Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Jak łączyć ze sobą zioła i stworzyć mieszankę ziołową?

Łączenie ziół w mieszanki jest sztuką trudną i wymaga wieloletniego doświadczenia oraz obszernej wiedzy. Przydaje się tutaj znajomość surowców zielarskich i ich właściwości. Należy dobrze poznać pozytywne jak i negatywne oddziaływanie danego surowca. Tworzeniem mieszanek na różne dolegliwości zajmują się fitoterapeuci i lekarze medycyny naturalnej. Jeżeli Ty też chcesz zacząć robić mieszanki ziołowe, poświęć temu zagadnieniu trochę czasu i zacznij od prostych połączeń.

Każdy surowiec zielarski posiada charakterystyczne dla danego gatunku substancje chemiczne. Niektóre z nich są lecznicze, inne powodują niechciane skutki uboczne. Nieprawidłowe mieszanie ze sobą surowców zielarskich obarczone jest ryzykiem. Nietrafione połączenia albo nie zadziałają, albo spowodują skutki uboczne. Jeśli chodzi o zatrucia roślinami wyższymi, to zdarzają się rzadko i są najczęściej wynikiem pomyłki przy zbiorze.

Jak nie łączyć ziół?

Istnieją zioła, które wywołują podobne, nieprzyjemne skutki uboczne. Jednoczesne ich stosowanie powoduje pogłębienie negatywnych efektów. Takich surowców absolutnie nie zażywamy w jednakowym czasie.

Przykład 1: Nie łączymy korzenia lukrecji z surowcami o silnym działaniu przeczyszczającym (np. alona, liść senesu, kora kruszyny). Takie połączenie prawie zawsze zapewnia dużą utratę jonów potasu, co może prowadzić do hipokalemii (niedoboru potasu w oragnizmie).

Przykład 2: Nie łączymy korzenia rzewienia (rabarbaru) z surowcami moczopędnymi jak np. lubczyk, perz, skrzyp, mniszek. Długotrwałe stosowanie również może prowadzić do wspomnianej hipokalemii.

Przykład 3: Łączenie preparatów pobudzających ośrodkowy układ nerwowy np. kawa i guarana może doprowadzić do kołatania serca i problemów ze strony układu krwionośnego.

Przykład 4: Stosowanie ziół o przeciwwstawnych właściwościach np. kawa + melisa jest totalnie bez sensu, gdyż nie uzyskamy ani efektu pobudzenia ani uspokojenia, a jedynie śladowe ilości jednego lub drugiego. Pamiętajmy też, że nie wszystkie interakcje są poznane i zbadane.

Czy można łączyć zioła z lekami?

Najniebezpieczniejsze interakcje spotykane na codzień w ziołolecznictwie to interakcje ziół z lekami syntetycznymi. Pojawiają się dosyć często, gdyż powszechnie uważa się, że zioła to bezpieczne środki lecznicze. Pacjenci nie są świadomi, że niektóre surowce zielarskie organiczają wchłanianie leków z przewodu pokarmowego, inne zwielokrotniają ich moc. Samowolne i długie zażywanie leków synetetycznych czy roślinnych może powodować nieodwracalne uszkodzenia w organizmie. O interakcjach ziół z lekami będzie osobny wpis.

Jak stworzyć skuteczną mieszankę ziołową?

Celem tworzenia mieszanki ziołowej i preparatów roślinnych jest uzyskanie wzmocnionego, ulepszonego efektu terapeutycznego. Mieszanki ziołowe są tak naprawdę lekami bez recepty, dlatego stosuje się je w przypadku nieżytu, albo choroby. Łącząc surowce zielarskie lub wyciągi z różnych roślin (o podobnych właściwościach) w jednym preparacie uzyskujemy synergistyczne działanie, więc zwielokrotniamy jego moc. Dodatkami w mieszankach są aromatyzujące owoce, kwiaty, które wzbogacają smak i aromat naparu, ale również dodają witamin i innych cennych składników.

Zanim przystąpisz do tworzenia mieszanki poczytaj o właściwościach roślin, których chcesz użyć. Zwróć uwagę w szczególności na działania niepożądane, ostrzeżenia, opis skutków ubocznych. Dowiedz się, czy osoba która będzie używać ziół bierze leki. Jeśli uda Ci się wykluczyć interakcje, można uznać przepis za bezpieczny.

Mieszanka ziołowa na problemy ze snem - 'Bezsenność'

liść melisy (Folium Melisae)
ziele serdecznika (Herba Leonuri)
korzeń kozłka (Radix Valerianae)
szyszka chmielu (Strobuli Lupuli)
ziele dziurawca (Herba Hyperici)
kwiat wrzosu (Flos Ericae)
kwiat bzu czarnego (Flos Sambuci)

po 50g

Wszystkie składniki razem wymieszać, zaparzać (1 łyżkę na kubek, ok. 10 min). Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance (250ml), 20 min przed posiłkiem.

Mieszanka nie wskazana dla osób zażywających leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, barbiturany (dziurawiec, kozłek lekarski = ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, pogłębienie skutków ubocznych leków). Długotrwałe stosowanie mieszanki może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych (ze względu na obecność dziurawca).

Mieszanka ziołowa dla kobiet - 'Bolesne miesiączkowanie'

kwiat ślazu (Flos Malvae)
liść mięty (Folium Menthae)
liść melisy (Folium Melisae)
kwiat nagietka (Flos Calendulae)
koszyczki rumianku (Anthodium Chamomillae)
ziele krwawnika (Herba Millefolii)

po 50g

Składniki zmieszać, zaparzać 1 łyżkę na kubek, ok. 10 min. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance przed posiłkiem.

  

naszym sklepie znajdziesz mieszanki ziołowe tworzone przez zielarzy z pasją i odpowiednią wiedzą.
Zapraszamy do skorzystania z oferty gotowych mieszanek ziołowych od Zielarni Warmińskiej i Zielnika Jagi.

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA