Koniczyna łąkowa - niezastąpiona w okresie menopauzy
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)
Rodzina:
Bobowate - Fabaceae
dawniej Motylkowate - Papilionaceae
Koniczyna łąkowa, nazywana również koniczyną czerwoną to pospolita bylina, której łodygi dorastają do 50 cm długości. Roślina kwitnie od maja do września, w tym czasie tworząc purpurowoczerwone, wonne, główkowe kwiatostany.
Występowanie:
Koniczynę spotkamy w Europie, Ameryce Północnej, Afryce i Azji. W Polsce rośnie na łąkach, przydrożach, polach i wszędzie tam, gdzie gleba jest choć trochę żyzna. Często koniczyna jest wysiewana jako roślina pastwiskowa.
Jak działa koniczyna ?
- dzięki zawartości fitoestrogenów łagodzi objawy menopauzy takie jak: uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, przyrost masy ciała, utrata gęstości kości, problemy sercowo-naczyniowe i stany zapalne stawów.
- wykazuje działanie wykrztuśne i łagodzi stany zapalne oskrzeli.
- znosi objawy astmy, bronchitu i kokluszu.
- izoflawony koniczyny normalizują ilość cholesterolu i pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.
- stosowanie koniczyny ogranicza ryzyko powstawania miażdżycy.
- ekstrakt wpływa pozytywnie na stan skóry, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za młody wygląd skóry.
Ponadto napary z ziela regulują pracę układu pokarmowego, pęcherzyka żółciowego i wątroby.
Zbiór koniczyny łąkowej
Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są kwiaty, które zbiera się w momencie gdy są w pełni rozwinięte. Czas zbiorów przypada na okres od czerwca do września. Odcina się kwiatostany główkowe, a czasami zbiera się również kwiat i 7 cm łodygi wraz z okalającymi ją liśćmi.
Suszenie i przechowywanie
Koniczynę można przepłukać czystą wodą. Kwiaty suszymy bezpośrednio po zbiorach, najlepiej w pomieszczeniu gdzie jest przewiewnie i ciemno, a temperatura nie przekracza 35 °C. Układamy kwiaty na gazetach, bądź na blachach, tak by za bardzo nie nachodziły na siebie.
Jak stosować koniczynę?
Możemy stworzyć napar. W tym celu 2 łyżki suszonych kwiatów koniczyny należy zalać 3 szklankami gorącej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 min. Po tym czasie surowiec należy odcedzić i pić ⅔ szklanki 3 razy dziennie, najlepiej godzinę przed posiłkiem. Taka kuracja jest pomocna przy braku apetytu, zaparciach i nieżytach górnych dróg oddechowych.
Nalewka koniczynowa:
Umyte i ususzone kwiaty (około 40g) zalać ½ l spirytusu. Zakręcić i potrząsnąć. Macerować w ciemnym pomieszczeniu przez 2 tygodnie. Następnie przefiltrować i przelać do butelki. Pić 20ml przed snem przez 3 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić przerwę
Działania niepożądane
Koniczyna wydaje się być bezpieczna, ale działa jak estrogen i w bardzo dużych dawkach może zaburzać równowagę hormonalną u kobiet w czasie ciąży i karmienia piersią więc należy w tym czasie ją ograniczyć.
Ciekawostka: Dawniej chłopi uważali, że wianek uwity z kwiatów koniczyny zabrany ze sobą na targ zapewniał pomyślność w handlu.
Źródła:
G. Wasilewska Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, wyd. RM
Zobacz także:
Prawdopodobnie słyszałeś już o CBD, substancji zawartej w roślinie konopi. Widziałeś gdzieś olejki, kremy i inne produkty konopne z CBD, ale wciąż zastanawiasz się, na ile jest to bezpieczne rozwiązanie, czy warto inwestować w olej CBD, czy nie sprawi, że będziesz odużony, albo czy mogą stosować go twoje dzieci? W tym artykule napisałam chyba wszystko, co powinien wiedzieć początkujący pacjent olejków CBD.
czytaj dalejPrzeziębienie to choroba wywoływana przez ponad 200 wirusów, z których najpowszechniejszymi są rinowirusy, rzadsze koronawirusy. Zakażenie najczęściej odbywa się drogą kropelkową. Objawy choroby przeziębieniowej to: kaszel, ból gardła, nieżyt nosa, niewielka gorączka, słabe samopoczucie, czasem utrata smaku, zapachu, a także ból głowy. Zwykle ustępują samoczynnie po około 10 dniach, ale nie zawsze.
czytaj dalejNa samym początku warto wspomnieć, że wszystkie starożytne zapiski i inne źródła zawierają zarówno sporo faktów jak i mitów dotyczących uzdrawiania ciała ludzkiego. Stosowanie preparatów roślinnych i leków ziołowych nie jest polecane osobom, które nie poprzedziły rozpoczęcia kuracji wizytą u specjalisty (lekarza praktykującego ziołolecznictwo). Rośliny lecznicze, tak jak i leki medycyny współczesnej...
czytaj dalej