Koniczyna łąkowa - niezastąpiona w okresie menopauzy
Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)
Rodzina:
Bobowate - Fabaceae
dawniej Motylkowate - Papilionaceae
Koniczyna łąkowa, nazywana również koniczyną czerwoną to pospolita bylina, której łodygi dorastają do 50 cm długości. Roślina kwitnie od maja do września, w tym czasie tworząc purpurowoczerwone, wonne, główkowe kwiatostany.
Występowanie:
Koniczynę spotkamy w Europie, Ameryce Północnej, Afryce i Azji. W Polsce rośnie na łąkach, przydrożach, polach i wszędzie tam, gdzie gleba jest choć trochę żyzna. Często koniczyna jest wysiewana jako roślina pastwiskowa.
Jak działa koniczyna ?
- dzięki zawartości fitoestrogenów łagodzi objawy menopauzy takie jak: uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, przyrost masy ciała, utrata gęstości kości, problemy sercowo-naczyniowe i stany zapalne stawów.
- wykazuje działanie wykrztuśne i łagodzi stany zapalne oskrzeli.
- znosi objawy astmy, bronchitu i kokluszu.
- izoflawony koniczyny normalizują ilość cholesterolu i pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy.
- stosowanie koniczyny ogranicza ryzyko powstawania miażdżycy.
- ekstrakt wpływa pozytywnie na stan skóry, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za młody wygląd skóry.
Ponadto napary z ziela regulują pracę układu pokarmowego, pęcherzyka żółciowego i wątroby.
Zbiór koniczyny łąkowej
Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są kwiaty, które zbiera się w momencie gdy są w pełni rozwinięte. Czas zbiorów przypada na okres od czerwca do września. Odcina się kwiatostany główkowe, a czasami zbiera się również kwiat i 7 cm łodygi wraz z okalającymi ją liśćmi.
Suszenie i przechowywanie
Koniczynę można przepłukać czystą wodą. Kwiaty suszymy bezpośrednio po zbiorach, najlepiej w pomieszczeniu gdzie jest przewiewnie i ciemno, a temperatura nie przekracza 35 °C. Układamy kwiaty na gazetach, bądź na blachach, tak by za bardzo nie nachodziły na siebie.
Jak stosować koniczynę?
Możemy stworzyć napar. W tym celu 2 łyżki suszonych kwiatów koniczyny należy zalać 3 szklankami gorącej wody. Przykryć i odstawić na 10-15 min. Po tym czasie surowiec należy odcedzić i pić ⅔ szklanki 3 razy dziennie, najlepiej godzinę przed posiłkiem. Taka kuracja jest pomocna przy braku apetytu, zaparciach i nieżytach górnych dróg oddechowych.
Nalewka koniczynowa:
Umyte i ususzone kwiaty (około 40g) zalać ½ l spirytusu. Zakręcić i potrząsnąć. Macerować w ciemnym pomieszczeniu przez 2 tygodnie. Następnie przefiltrować i przelać do butelki. Pić 20ml przed snem przez 3 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić przerwę
Działania niepożądane
Koniczyna wydaje się być bezpieczna, ale działa jak estrogen i w bardzo dużych dawkach może zaburzać równowagę hormonalną u kobiet w czasie ciąży i karmienia piersią więc należy w tym czasie ją ograniczyć.
Ciekawostka: Dawniej chłopi uważali, że wianek uwity z kwiatów koniczyny zabrany ze sobą na targ zapewniał pomyślność w handlu.
Źródła:
G. Wasilewska Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, wyd. RM
Zobacz także:
Nogi niosą nas przez życie, czasami nawet bardzo intensywnie. Po całym dniu chodzenia, pracy, zakupów lub marszu może wystąpić uczucie ciężkości, obrzęk, ból i inne dolegliwości. We wnętrzu nóg znajdziemy wielką sieć naczyń krwionośnych i żył, które na bieżąco odżywiają i utrzymują kończyny dolne w dobrej kondycji. Dziś dowiesz się jak można o nie zadbać w sposób naturalny i zgodny z odkryciami nauki.
czytaj dalejDzień Matki zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim odwieczne pytanie: jaki prezent sprawić mamie, aby uczcić to piękne święto. Wybór prezentu zawsze jest nie lada wyzwaniem, ale w tym wypadku jest jeszcze trudniej, bo jak można odwdzięczyć się kochanym mamom za ich wsparcie przez te wszystkie lata, za czuwanie przy nas kiedy chorowaliśmy, za otarte łzy i ucałowane zdarte kolana?
czytaj dalejNadchodzi czas jesiennych chłodów, pluchy i zmian temperatury. Warunki te są sprzyjające dla rozwoju wirusów wywołujących choroby takie jak przeziębienie, czy grypa. Zdarza się, że niektórzy cały okres jesienno-zimowy nie mogą pozbyć się chrypki, kaszlu i kataru. Jak naturalnie wesprzeć odporność? Jak uchronić się przed przykrymi objawami przeziębienia?
czytaj dalej