Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Miłorząb (Gingko L.) - nie tylko na dobrą pamięć

Miłorząb dwuklapowy (m. chiński, m. dwudzielny, Ginkgo biloba L.) to jeden z najstarszych gatunków drzew i nielicznych przedstawicieli roślin nagozalążkowych o spłaszczonych liściach, nie przekształconych w igły. Jest jedynym występującym obecnie na naszej planecie liściastym drzewem nagozalążkowym i żyjącym ogniwem łączącym paprotniki z innymi roślinami nagozalążkowymi. Drzewo dorasta do 30 metrów, kwitnie późną wiosną i tworzy przepiękną cylindryczną koronę. Charakteryzuje się nieprawdopodobną długowiecznością, przeżywa nawet do 4000 lat. W stanie naturalnym można go spotkać wyłączne na terenie południowo-wschodnich Chin (jedynie w rezerwacie Tian Mu Shan Reserve, leżącym w prowincji Zhejiang, który obejmuje zaledwie 1018 ha).

ŻYWA SKAMIELINA

Ginkgo to gatunek reliktowy i endemiczny, czyli mówiąc prościej wiele lat temu miał większy zasięg geograficzny, a dziś spotykamy go na niewielkim, charakterystycznym obszarze. Przypuszcza się, że gatunek ten istnieje od ponad 300 milionów lat. Dokładniejsza analiza paleobotaniczna wskazuje, że największy rozwój przeżywał, występując licznie na obu półkulach, około 100 milionów lat temu. Pod koniec paleocenu (około 55 mln lat temu) wszystkie rośliny podobne morfologicznie do miłorzębu dwuklapowego wymarły i od tego czasu samotnie walczył on o przetrwanie. Sam Karol Darwin określił miłorząb mianem „żywej skamieliny”. Nie jest on genetycznie związany z żadnym innym gatunkiem, co czyni go wyjątkową rośliną, dla której powstał oddzielny takson - klasa: miłorzębowe.

Do Polski drzewo dotarło około 1723-28 r, kiedy to sprowadzono pierwszy okaz (męski) do ogrodu przypałacowego w Łańcucie, gdzie można go podziwiać do dziś. Jest on zarazem najstarszym i najgrubszym miłorzębem w Polsce. Większość żyjących dziś osobników tego gatunku pochodzi z uprawy i nie wyginęła tylko dzięki zapobiegliwości chińskich i japońskich mnichów buddyjskich, traktujących miłorząb jako drzewo święte. W religii buddyjskiej czci się go jako symbol witalności, nadziei i braterstwa, dlatego był on sadzony od zawsze, niemal przy każdej świątyni. Chińczycy wykorzystują właściwości lecznicze miłorzębu od ponad 1000 lat!

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Najbardziej cenione są liście miłorzębu. Zawierają wyjątkowe substancje aktywne, między innymi liczne flawonoidy, terpenoidy o niespotykanej budowie chemicznej (kompleksy klatkowe) i triterpeny.

Spożywanie przetworów z miłorzębu wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.

  • Składniki aktywne ograniczają agregację płytek krwi, czyli działają przeciwzakrzepowo. W efekcie ograniczają ryzyko powstania udarów mózgu. Optymalizacja przepływu krwi w mózgu skutkuje również jego odpowiednim dotlenieniem oraz dostarczeniem do niego niezbędnych składników odżywczych.
  • Właściwa praca neuronów wpływa z kolei na poprawę pamięci i koncentracji. Podnosi również zdolność do uczenia się i kreatywnego myślenia.
  • Ponadto ekstrakty z miłorzębu dwuklapowego są zalecane osobom cierpiącym na choroby neurodegeneracyjne (np. Parkinson, Alzheimer). Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, że związki aktywne w Ginkgo zapobiegają powstawaniu złogów w komórkach nerwowych, które stanowią główna przyczynę rózwoju tych chorób. U osób chorych z kolei hamują jej rozwój.
  • Właściwości antyoksydacyjne składników zawartych w Ginkgo pozwalają na skuteczną neutralizację wolnych rodników. Dzięki temu działają ochronnie na układ nerwowy i spowalniają procesy starzenia się tkanki nerwowej. Przyczyniają się tym samym do utrzymania właściwej kondycji mózgu pomimo upływających lat.
  • Wyciąg z miłorzębu dwuklapowego może być stosowany przez mężczyzn, u których występują zaburzenia erekcji, ponieważ ułatwia przepływ krwi. Znajdujące się w Ginkgo glikozydy flawonowe spowalniają procesy uszkodzeń tkanki nerwowej, do których dochodzi w okresie menopauzy. Pomaga więc łagodzić objawy z nią związane.
  • Regularne stosowanie naparów miłorzębowych wpływa korzystnie na stabilność emocjonalną, w związku z czym nie pojawiają się wahania nastrojów. Ogranicza także występowanie bólu głowy i poprawia pamięć. Odpowiednie krążenie obwodowe krwi wpływa na właściwe dotlenienie oraz odżywienie każdej komórki. Cyrkulacja ta ma więc korzystne znaczenie szczególnie podczas wysiłku fizycznego, kiedy to zapotrzebowanie na tlen jest większe.

Pozytywne efekty stosowania będą widoczne już po pierwszym tygodniu. Dla ich wzmocnienia korzystne jest przyjmowanie miłorzębu dwuklapowego przez dłuższy okres, nawet kilku miesięcy. Suplementację należy prowadzić w trzytygodniowych cyklach, przedzielonych tygodniem przerwy.

Więcej dowiesz się tutaj.

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA