”Cudze chwalicie, swego nie znacie” to stare przysłowie często ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Polskie łąki, pola i lasy obfitują w roślinne substancje lecznicze o udokumentowanym działaniu. Warto przyjrzeć im się bliżej. Poznaj najlepsze polskie surowce zielarskie i ich zastosowanie. Mniszek lekarski jest nazywany królem polskich ziół, choć wydawałoby się, że to pospolity chwast. Pokrzywa jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych...
Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską. Powody przejścia na posiłki bezmięsne są bardzo różne. Niektórzy eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego z diety z przyczyn etycznych, inni ograniczają jedzenie mięsa i nabiału, by zachować dobre zdrowie. Osoby będące na diecie wegańskiej lub podobnej mogą cierpieć na niedobór witamin z niektórych grup. Dowiedz się jakie suplementy diety są kluczowe dla wegetarian i wegan.
Nogi niosą nas przez życie, czasami nawet bardzo intensywnie. Po całym dniu chodzenia, pracy, zakupów lub marszu może wystąpić uczucie ciężkości, obrzęk, ból i inne dolegliwości. We wnętrzu nóg znajdziemy wielką sieć naczyń krwionośnych i żył, które na bieżąco odżywiają i utrzymują kończyny dolne w dobrej kondycji. Dziś dowiesz się jak można o nie zadbać w sposób naturalny i zgodny z odkryciami nauki.
czytaj dalejChcesz zacząć stosować zioła dla własnego zdrowia, ale nie do końca wiesz jak odróżnić odwar od naparu? Zapoznaj się z podstawowymi technikami ich przyrządzania. Jak powinien wyglądać napar? Z jakich ziół nie powinno się robić odwaru? Czy maceracja odbywa się tylko w wodzie? Czy sposoby przygotowania ziół można łączyć ze sobą? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z tym wpisem.
czytaj dalejAshwagandha (żeń szeń indyjski) to popularna roślina, która jest jedną z najważniejszych ziół medycyny ajurwedyjskiej, sięgającej swoją historią okresu starożytności. Ajurweda (dew. आयुर्वेद, ang. Ayurveda) to system medycyny indyjskiej, a słowo to pochodzi od dwóch słów ajuh (sanskr. Āyuh) czyli „życie” oraz weda (Pismo dewanagari वेद), co tłumaczyć można...
czytaj dalejRóżeniec górski (Rhodiola rosea) wywodzi się z arktycznych rejonów Europy i Azji, gdzie występuje na dużych wysokościach. Tradycyjnie stosowano różeńca górskiego jako środek wzmacniający w medycynie syberyjskiej i rosyjskiej. Badania ujawniły działanie przeciw zmęczeniowe, antystresowe, ochronne przed szkodliwym działaniem niedoboru tlenu, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, wzmacniające odporność i stymulujące seksualnie.
czytaj dalejJedno z najstarszych roślin leczniczych w dziejach. Przypuszcza się, że gatunek ten istnieje od ponad 300 milionów lat.
W religii buddyjskiej czci się go jako symbol witalności, nadziei i braterstwa, dlatego był on sadzony od zawsze, niemal przy każdej świątyni. Chińczycy wykorzystują właściwości lecznicze miłorzębu od ponad 1000 lat!