Palo santo - zagrożone święte drzewo
Rosnąca popularność praktyk związanych z okadzaniem, medytacją i odprawianiem różnorakich rytuałów przyczyniła się do problemów, jakie mają w tej chwili drzewa o nazwie Palo Santo. Tak, użyłam liczby mnogiej, bo Palo Santo to nie tylko Bursera graveolens. Taką nazwę otrzymały jeszcze dwa inne, mniej znane gatunki drzew: Guaiacum officinale i Bulnesia sarmientoi. Oba w tej chwili zagrożone wymarciem i pod ścisłą kontrolą. Swoje Palo Santo zawsze pozyskuj z odpowiedzialnych źródeł i żądaj od sprzedawcy certyfikatu.
Palo santo, święte drzewo - co to takiego?
"Palo santo" oznacza w dosłownym tłumaczeniu "święte drzewo".
Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej i Środkowej często wykorzystywali je w rytuałach oczyszczających oraz w medycynie ludowej. Okadzano pomieszczenia, przedmioty i siebie. Wierzono, że Palo Santo jest w stanie przywrócić harmonijny przepływ energii.
Skład zależy od gatunku, np. Bulnesia sarmientoi swój charakterystyczny zapach zawdzięcza zawartości między innymi limonenu i α-terpineolu. Zapach drewna Palo Santo to mieszanina różnych substancji i olejków eterycznych zawartych w żywicy tego niezwykłego drzewa.
Drewienko posiada ponad 100 związków chemicznych, a wśród nich najbardziej doceniane są żywice o unikalnym zapachu. Obecnie drewienek Palo Santo używa się jako kadzidło, które odstrasza komary, a także pomaga pozbyć się negatywnej energii np. podczas medytacji. Dym Palo Santo ma bogatą symbolikę i właściwości oczyszczające.
Gatunki Palo Santo - czym się różnią?
a teraz, do rzeczy:
Nazwa Palo Santo dotyczy trzech różnych gatunków drzew.
1. Palo Santo - Guaiacum officinale (Gwajakowiec lekarski)
rodzina botaniczna: Parolistowate (Zygophyllaceae)
Ludność w krajach Ameryki Południowej korzystała z dobrodziejstw gwajakowca od wieków. Problemem stała się nadmierna eksploatacja tego gatunku, w efekcie której został on wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem i jest chroniony konwencją CITES. Niestety gatunek całkowicie wymarł na wyspach Antigua i Barbuda. Obecnie jego zasięg jest niewielki.
2. Palo Santo - Bulnesia sarmientoi
rodzina botaniczna: Parolistowate (Zygophyllaceae)
Drzewo rdzennie występujące na terenie Gran Chaco, na pograniczu Boliwii, Paragwaju i Argentyny. Gatunek stanowi ważną część suchych lasów Ameryki Południowej. Niestety nielegalne wycinki na potrzeby handlowe doprowadziły do znacznej degradacji tego gatunku. W tej chwili status drzewa jest uzależniony od zabiegów ochronnych.
3. Palo Santo - Bursera graveolens
rodzina botaniczna: Osoczynowate (Burseraceae)
Bursera graveolens to gatunek występujący dziko w okresowo suchych lasach tropikalnych Ameryki Środkowej (na obszarze Meksyku, Salwadoru, Hondurasu, Gwatemali i Kostaryki) i północnej części Ameryki Południowej (Ekwador, Galapagos, Kolumbia, północne tereny Argentyny i Peru).
Ze względu na bardzo dużą eksploatację na przestrzeni ostatniego wieku, drzewo to zostało objęte ochroną, a jedynym sposobem legalnego pozyskania jego drewna jest zbiór naturalnie opadłych gałęzi. Niestety wysokie zapotrzebowanie sprawia, że wciąż pojawiają się nielegalne wyręby.
Certyfikowane Palo Santo - jak rozpoznać?
Prócz rabowania lasów z cennego drewna, zdarza się też, że jest ono nosicielem patognenów, np. grzybów. Dym z takich drewienek Palo Santo może okazać się szkodliwy, ze względu na mykotoksyny.
U nas możesz nabyć oryginalne, certyfikowane Palo Santo. Produkt posiada certyfikat fitosanitarny wydany przez Ministerstwo Rolnictwa i Nawadniania SENASA - PERU.
Dokument: Certificado fitrosanitario/ Phytosanitary certificate/ Certyfikat fitosanitarny
Wydany przez: Ministerio de Agricultura y Riergo SENASA (Servicio Nacional de Sanidad Agraria) Peru/ Ministerstwo Rolnictwa i Nawadniania SENASA - PERU.
Nazwa botaniczna roślin/ Nombre botánico de las plantas/ Botanical name of plants: Bursera graveolens
Niniejszym poświadcza się, że rośliny, produkty roślinne i inne regulowane elementy opisane w niniejszym dokumencie zostały poddane inspekcji i / lub przetestowane zgodnie z odpowiednimi urzędowymi procedurami i są uważane za wolne od agrofagów kwarantannowych określonych przez importującą stronę umowy i które spełniają aktualne wymogi fitosanitarne importującej strony umowy, w tym związane z niekwarantannowymi agrofagami podlegającymi przepisom.
Por la presente se certifica que las plantas, productos vegetales y otros articulos reglamentados descritos aqui se han inspeccionado y/o sometido a ensayo de acuerdo con los procedimientos oficales adecuados y se considera que estan libres de las plagas cuarantenarias especificadas por la parte contratante importadora y quw cumplen los requistos fitosanitaros vigentes de la parte contracte importadora incluides los relativos a las plagas no cuarentenadas reglamentarias.
This is to certify that plant products or other regulated articles described here have been inspected and/or tested according to appropiate official procedures and are considered to be free from the quarantine pest specified by the importing, contracting party and to confirm with the current phytosanitary requirements of the importing contracting party, including those for regulated non quarantine pests.
oryginalny dokument: tutaj
Photo by Chris Rosiak on Unsplash
Zobacz także:
Jedno z najstarszych roślin leczniczych w dziejach. Przypuszcza się, że gatunek ten istnieje od ponad 300 milionów lat.
W religii buddyjskiej czci się go jako symbol witalności, nadziei i braterstwa, dlatego był on sadzony od zawsze, niemal przy każdej świątyni. Chińczycy wykorzystują właściwości lecznicze miłorzębu od ponad 1000 lat!
W 1975 Skaldowie w piosence „Wszystko kwitnie wokoło” śpiewali: „Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, Wiosna - znów nam ubyło lat.”Mogliby jeszcze dodać „Wiosna – zaczynamy sezon zielarski”. Tak właśnie jest, bowiem to najlepszy moment na rozpoczęcie swojej przygody z tą dziedziną. Osobę początkującą ilość dostępnych porad na temat co, gdzie i jak zbierać może przyprawić o zawrót głowy lub co gorsza zniechęcić do działania...
czytaj dalejKurkuma, Ostryż długi (Curcuma Longa L.) to indyjska roślina przyprawowa należąca do rodziny Imbirowatych - Zingiberaceae. Lecznicze właściwości posiada kłącze - Rhizoma Curcumae. Na świecie jest bardzo popularną przyprawą, jednak w Polsce ciągle niewiele się słyszy o jej zaskakujących właściwościach. Kłącze kurkumy jest wykorzystywane nie tylko w kuchni azjatyckiej, ale także w ziołolecznictwie ludowym Indii (Ayurveda).
czytaj dalej