Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Zioła przeciw wypadaniu włosów. Jakie zastosować?

Rzadkie włosy ze skłonnością do wypadania to obecnie częsta przypadłość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Uważa się, że utrata ponad 50 włosów dziennie świadczy o problemie zdrowotnym, który może mieć różne podłoże. Istnieją jednak pewne surowce zielarskie, które potrafią poprawić kondycję skóry głowy i wpłynąć na zahamowanie wypadania włosów. Działanie ziół przekłada się na ogólną poprawę wyglądu włosów, pod warunkiem, że preparaty są stosowane odpowiednio długo. Ziołolecznictwo w ogóle wymaga masy cierpliwości.

Wypadanie włosów - najpopularniejsze przyczyny

Przyczyny utraty włosów mogą być bardzo różne i należą do nich:

  • nieprawidłowa praca wątroby,
  • zaburzenia procesów trawiennych,
  • zła praca nerek,
  • słaba praca trzustki,
  • skłonność do cukrzycy lub stan przedcukrzycowy,
  • złe wydzielanie żółci,
  • zaparcia, zatrucia,
  • brak witamin w pożywieniu,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • zaburzenia czynności wydzielniczych skóry głowy,
  • chroniczny stres,
  • przebyte choroby,
  • leczenie lekami cytostatycznymi,
  • naświetlanie promieniami rentgena.

To nie wszystkie możliwe powody wypadania włosów. Te mniej uchwytne powinien ustalić lekarz.

Jakie zioła pomogą na wypadanie włosów?


1. Ziele skrzypu polnego

Skrzyp to roślina doceniana przez fitoterapeutów i kosmetologów na całym świecie. Skrzyp często używany jest do wyrobu kosmetyków do pielęgnacji włosów ze skłonnością do wypadania, łojotoku i łupieżu. Dzięki wysokiej zawartości krzemionki korzystnie wpływa na kondycję włosów i skóry głowy. Krzemionka pomaga zachować elastyczność skóry i błon śluzowych.

Odwar z ziela skrzypu stosowany wewnętrznie:
Odwar z ziela skrzypu stosowany wewnętrznie pomaga uzupełnić niedobory soli mineralnych w organizmie. Picie skrzypowego odwaru działa odżywczo i powstrzymuje wypadanie włosów, a także wzmacnia paznokcie i ujędrnia skórę.

Przepis: 2 łyżki ziela zalewamy 1 i ½ szklanki ciepłej wody. Gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Następnie odstawiamy na kolejnych 10 minut. Przecedzamy. Pić należy ½-2/3 szklanki 2-4 razy dziennie pomiędzy posiłkami.

Odwar z ziela skrzypu stosowany zewnętrznie:
Odwar stosowany zewnętrznie w formie płukanki, bądź wcierki hamuje rozwój łuszczycy i wypadanie włosów, a także łagodzi stany zapalne i wspomaga gojenie ran. Odwar z ziela skrzypu stosowany na włosy dodatkowo wykazuje działanie ściągające i dezynfekujące.

Przepis: Małą garść ziela skrzypu zalej 1L wody i podgrzewaj przez 10-15 minut na małym ogniu. Nie doprowadzaj do wrzenia. Następnie przecedź i pozostaw do ostygnięcia. Powstałą cieczą opłucz czyste włosy. Nie susz, pozostaw do naturalnego wyschnięcia.

2. Liść i korzeń pokrzywy

Pokrzywa to niekwestionowana królowa polskich ziół. Jej właściwości lecznicze wciąż bywają niedoceniane, choć wachlarz jest szeroki. Ta pospolita roślina dostarcza wielu ważnych witamin (A, C, B2, K1) i mikroelementów (wapń, magnez, fosfor, żelazo, siarkę, jod, potas, krzem i sód). Używana bezpośrednio na skórę głowy poprawia jej stan i wspomaga prawidłowy porost włosów.

Odwar z liści pokrzywy stosowany wewnętrznie:
Picie przetworów z liści pokrzywy wpływa na obniżenie produkcji hormonu odpowiedzialnego za wypadanie włosów (dihydrotestosteronu) . Dostarcza masy ważnych witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa.

Przepis:  2,5 łyżki liści zalewamy 2 szklankami gorącej wody i gotujemy łagodnie pod przykryciem przez 5 minut. Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy. Pijemy ½-2/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu.

Odwar z korzenia pokrzywy stosowany zewnętrznie:
Odwar z korzenia pokrzywy pomaga odtłuścić włosy i skórę głowy. Nadaje włosom jedwabistość i puszystość. Wcierki z dodatkiem korzenia pokrzywy ograniczają wypadanie włosów (zalecane dla włosów ciemnych).

Przepis: 4 łyżki korzenia pokrzywy zalewamy 1 L wody i gotujemy łagodnie pod przykryciem przez 10-15 min. Przecedzamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Powstałą cieczą wmasuj w czystą skórę głowy. Nie susz, pozostaw do naturalnego wyschnięcia.

3. Kora dębu

Kolejnym sprzymierzeńcem rzadkich włosów może stać się kora dębu. Odwar działa silnie bakteriostatycznie, ściągająco i odświeżająco. Wcierki z korą dębową zmniejszają stany zapalne i ograniczają potliwość. Surowiec sprawdza się przy wszelkiego rodzaju infekcjach, zranieniach, problemach ze skórą głowy. Stosujemy tylko zewnętrznie!

Odwar z kory dębu stosowany zewnętrznie:
W przypadku kory dębu - surowiec gotujemy w wodzie przez kilka minut i odstawiamy do naciągnięcia na około 20 min. Lekko przestudzony odwar możemy stosować bezpośrednio na skórę głowy, po umyciu jej szamponem. Włosów nie suszymy, a pozostawiamy do wyschnięcia.

4. Kwiat rumianku

Koszyczki rumianku można stosować zewnętrznie w formie mgiełki, wcierki lub płukanki. Surowiec polecany dla blondynek i blondynów, gdyż ma właściwości lekko rozjaśniające włosy. Związki zawarte w rumianku hamują stany zapalne i zmniejszają ilość utraconych włosów, przez swoje działanie ściągające. Znacznie lepsze jakościowo okażą się całe koszyczki rumianku niż szeroko dostępne, sproszkowane herbatki w torebkach.

Jak wykonać płukankę z rumianku?

Prawie tak jak zwykłą herbatkę ziołową. 2 łyżki koszyczków rumianku zalewamy 500 ml wrzącej wody i odstawiamy do zaparzenia na kilkanaście minut. Po tym czasie odcedzamy rumianek. Napar powinien być ostudzony by nie poparzyć skóry głowy. Najlepiej wlać napar do miski z wodą i moczyć w niej głowę przez kilka minut. Płukanki nie trzeba spłukiwać, choć niektórym sztywnieją po niej włosy. 

Uwaga! Płukanka polecana do włosów jasnych, ze względu na lekkie działanie rozjaśniające. Dodatkowo rumianek może uczulać i może powodować wysuszenie włosów, dlatego zawsze warto przeprowadzić test alergiczny na małym kawałku skóry np. za uchem. Obserwuj reakcję swojej skóry.

Mieszanki ziołowe na wypadanie włosów

Prócz ziół jednorodnych skuteczne mogą okazać się również mieszanki ziołowe. Substancje zawarte w ziołach wzmacniają swoje działanie, mówi się wtedy o efekcie synergii. Z tego powodu dużo osób decyduje się na korzystanie z tej formy spożywania ziół.

Mieszanki ziołowe dla osób borykających się z problemem wypadających włosów wspomagają oczyszczanie organizmu i dostarczają kluczowych minerałów. Specjalne kompozycje tworzone są w oparciu o synergię działania poszczególnych składników. Korzeń łopianu i kłącze tataraku wchodzą w skład mieszanek stosowanych przy wypadaniu włosów, któremu towarzyszy łupież i łojotok.

Dla osób chcących zadbać o kondycję włosów i paznokci polecamy mieszankę ziołową “Piękne Włosy i Paznokcie” o następującym składzie: korzeń łopianu, żywokostu; liść: czarnej porzeczki, pokrzywy; łuska dzikiej róży; owoc: aronii; ziele: nawłoci, ostrożnia warzywnego, poziewnika, przytulii, przywrotnika, rdestu ptasiego, skrzypu; kwiat: koniczyny, lawendy.

Naturalne oleje do włosów wypadających

Przy wypadaniu włosów najważniejsza jest troska o wewnętrzne przyczyny stanu rzeczy, jednak można zastosować zewnętrznie: naturalne napary i płukanki, a także oleje. Mogą one nie tylko zahamować wypadanie włosów, ale również doskonale odświeżają skórę głowy i odżywiają włosy.

Olej do włosów - mix ziół na wypadanie

To naturalna mikstura olejów i cennych ekstraktów z sześciu roślin: Skrzyp polny, Pokrzywa, Łopian, Kasztanowiec, Czarnuszka, Amla indyjska.

Olejek o przyjemnym, delikatnym zapachu wzmacnia cebulki włosów, ogranicza łamliwość i wypadanie, zamyka łuskę włosa. Dzięki naturalnym ekstraktom roślinnym, kosmetyk sprawia, że włosy stają się zdrowsze, mocniejsze i gładsze. Doskonale pielęgnuje włosy osłabione, wypadające, zniszczone.

Na koniec chciałabym przywołać cytat dr Jadwigi Górnickiej: “Należy przede wszystkim pamiętać o jednoczesnym działaniu na przyczyny wypadania włosów, gdyż inaczej wszystkie zabiegi będą skutkować tylko doraźnie, a objawy chorobowe będą nawracać.”


Zdjęcia: Pixabay

 

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA