Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Czym są hydrolaty i jak je stosować?

Każda miłośniczka naturalnej pielęgnacji w końcu spotka na swojej drodze tę tajemniczą substancję. Mowa tu o hydrolacie - najbardziej wszechstronnym kosmetyku jaki istnieje na tej planecie. Doskonale zastępuje tonik, mgiełkę do ciała, wcierkę do włosów i jest idealną bazą do sypkich maseczek (np. z glinki).

Czym właściwie jest hydrolat?

Hydrolat, zwany również wodą kwiatową lub roślinną powstaje w procesie destylacji parą wodną różnych części roślin, najczęściej kwiatostanów. Jest niejako produktem "ubocznym" otrzymywania olejków eterycznych. Wygląda właściwie jak normalna woda, przy czym może mieć delikatny zapach rośliny, z której jest uzyskana (nie jest to regułą).

Jaki hydrolat sprawdzi się najlepiej dla różnych grup?

Powszechnie mówi się, że naturalne hydrolaty polecane są dla każdego typu skóry, w każdym wieku. To prawda, ale tylko po części, gdyż w zależności od rodzaju rośliny, zawartość substancji czynnych zmienia się, a więc i działanie ulega lekkiemu przekształceniu. Przykładowo hydrolat lawendowy sprawdzi się przy pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej, gdyż substancje czynne lawendy regulują wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne. Hydrolat rumiankowy doskonale nawilży i ukoi cerę suchą, wrażliwą i podrażnioną. Natomiast hydrolat malinowo-aloesowy to sprzymierzeniec osób o cerze skłonnej do wyprysków alergicznych. Aloes znany ze swoich łagodzących właściwości w parze z maliną tworzy ochronny kompres, chroniący przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Jak działają hydrolaty?

1. Odżywiają i dotleniają skórę, dzięki czemu cera staje się promienna i pełna blasku.
2. Wykazują działanie nawilżające, cenione przez wszystkie "suchoskórne" osoby.
3. Działają niczym kompres na stany zapalne przynosząc ukojenie zaczerwienionej skórze
4. Przyspieszają gojenie się ran, wyprysków, czy zaskórników.
5. Pomagają pozbyć się niedoskonałości, dzięki antyseptycznym i antybakteryjnym działaniu niektórych substancji roślinnych.
6. Utrzymują włosy i skórę głowę w dobrej kondycji. Hamują wypadanie, pobudzając cebulki do wzrostu. Znajdują zastosowanie również w kojeniu różnych chorób skóry głowy np. łupieżu.

 

Sposoby wykorzystania hydrolatu:

1. Tonik do twarzy
Tonizowanie skóry - najczęstsza forma użycia hydrolatu. Dzięki pH zbliżonemu do poziomu pH ludzkiej skóry kosmetyk idealnie się do tego nadaje. Pozostawia skórę nawilżoną i promienną.
Niektóre hydrolaty możesz zastosować bez wcześniejszego rozcieńczania. Nasącz płatek kosmetyczny wybranym hydrolatem i przemyj nim twarz, szyję, dekolt. Ciesz się odświeżoną i ukojoną skórą. Istnieją też hydrolaty, które są mocniej stężone i należy je rozcieńczyć. ZAWSZE czytaj zalecenia producenta znajdujące się na etykiecie.

2. Mgiełka do twarzy i ciała
Gdy poczujesz potrzebę odświeżenia spryskaj twarz/ciało hydrolatem, dla ułatwienia wybierz produkt z wbudowanym atomizerem. Od razu poczujesz otulającą świeżość i delikatny efekt chłodzenia. Sposób doskonały na upalne dni oraz po goleniu/depilacji dla złagodzenia podrażnień.

3. Wcierka do włosów i skóry głowy
Hydrolaty roślinne regulują wydzielanie sebum (np. hydrolat lawendowy), zmiękczają włosy, wzmacniają cebulki i pobudzają je do wzrostu. Bardzo dobrze odżywiają skórę głowy, łagodzą zaczerwienienia i niwelują problemy skórne.

4. Baza do sypkich maseczek
Hydrolaty bardzo często stosuje się jako bazę do rozrabiania wszystkich sypkich maseczek, w tym najbardziej popularnych maseczek z naturalnych glinek (np. biała glinka Kaolin, glinka Ghassoul).

5. Dodatek do kremów i balsamów
Stosuj jako fazę wodną do balsamów, kremów, szamponów i odżywek do włosów, aby uzyskać delikatny efekt zmiękczenia i ukojenia.

Jak wybrać dobry hydrolat?

Kupując hydrolat zwróć uwagę na jego skład. Należy unikać substancji zapachowych, barwników, konserwantów, glikoli, gliceryny, czy dodatku oleju rycynowego. Hydrolat musi być wolny od tego typu dodatków, gdyż to właśnie one powodują najwięcej uczuleń. Certyfikat świadczący o organiczności to mile widziany dokument, dzięki któremu jesteśmy przekonani o bardzo dobrej jakości produktu. Jako, że hydrolaty są wrażliwe na światło słoneczne zawsze wybierajmy te w ciemnych, szklanych buteleczkach.

Uczulić może wszystko

Hydrolaty są łagodne i wyróżniają się delikatnym zapachem roślin, z których zostały uzyskane. Dzięki temu nie powinny powodować podrażnień i wywoływać reakcji alergicznych. Jeśli jesteś jednak osobą skłonną do alergii, warto wykonać próbę uczuleniową na małym kawałku skóry.

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA