Krwawnik pospolity - lecznicze zioło Achillesa
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)
Według legendy Achilles - mityczny, grecki bohater oczyszczał i opatrywał rany swoje i swoich żołnierzy podczas bitwy trojańskiej, przy użyciu krwawnika. To właśnie z tego powodu roślina zyskała łacińską nazwę Achillea. Drugi człon nazwy millefolium oznacza dosłownie tysiąc liści i nawiązuje do bogatego ulistnienia tej rośliny.
Krwawnik pospolity należy do rodziny: Astrowate / Złożone, dawniej nazywaną Asteraceae / Compositae. To niewielka, wieloletnia bylina, osiągająca od 10 do 80 cm wysokości. Charakteryzuje się gęstym, pierzastym ulistnieniem i aromatycznym, mocno ziołowym zapachem. Kwiaty są pięciopłatkowe i zebrane w piękne baldachy. Krwawnik kwitnie od lipca aż do późnej jesieni.
Krwawnik - występowanie
Krwawnik występuje w strefie umiarkowanej, na terenach Ameryki Północnej, Azji i Europy. W naszym kraju gatunek ten można spotkać bardzo często. Rośnie wszędzie tam, gdzie gleba jest choć trochę lepsza od szczerych piasków, ale równie przepuszczalna. Roślina nie lubi terenów podmokłych i jest odporna na susze. Porasta pastwiska, suche łąki, skraje lasów, miedze i przydroża.
Jak działa krwawnik?
- stosowany zewnętrznie jest znakomitym środkiem dezynfekującym rany, wspiera gojenie,
- często stosowany w formie okładu na zapalenie skóry i śluzówek, dermatozy, owrzodzenia, pęknięcia sutka i inne rany,
- wpływa na poprawną pracę układu pokarmowego, pobudzając jego czynność, łagodząc stany zapalne w obrębie żołądka, dróg żółciowych i dwunastnicy,
- poprawia trawienie, łagodzi bóle, biegunki, nieprawidłowości związane z wydzielaniem żółci,
- działa moczopędnie i żółciopędnie, a więc wspiera detoksykację organizmu,
- wykazuje właściwości przeciwzapalne i ściągające,
- łagodzi bolesne menstruacje i bóle krzyża, wpływa uspokajająco na macicę i jajniki,
- wykazuje działanie regulujące, pomaga zarówno przy skąpej jak i obfitej miesiączce,
- ihalacje ze świeżych kwiatów przynoszą ulgę w katarze siennym.
Zbiór ziela i kwiatów krwawnika
Do celów leczniczych wykorzystujemy całe górne części pędów o długości do 25 cm. Niektórzy zbierają tylko same kwiaty, gdyż to właśnie one mają najsilniejsze działanie terapeutyczne.
Ziele krwawnika należy ścinać od czerwca do września, w czasie rozkwitania. Pamiętajmy, że zbiory w dni słoneczne to najlepsze zbiory! Wówczas roślina ma najwięcej leczniczych właściwości. Deszcz skutecznie zmywa z powierzchni rośliny cenne związki, które sobie wytworzyła (np. olejki eteryczne).
Suszenie i przechowywanie
Przed suszeniem należy odrzucić części zdrewniałe. Zebrane pędy i kwiatostany rozkłada się cienkimi warstwami, w zacienionych, suchych miejscach i suszy w temperaturze do 35 °C. Następnie zioła przekłada się do szczelnie zabezpieczonych opakowań i przechowuje w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Powszechnie uważa się, że najlepszy termin spożycia wynosi 2 lata od zapakowania.
Jak stosować krwawnik?
Napar krwawnikowy:
Najłatwiej wykonać napar z ziela krwawnika. W tym celu łyżkę suszonego surowca zalewamy wrzątkiem w ilości 1,5 szklanki. Odstawiamy na 15 minut. Opcjonalnie odcedzamy materiał roślinny. Pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki przy:
- stanach zapalnych układu pokarmowego,
- zaburzeniach miesiączkowania, obfitej oraz skąpej miesiączce,
- dla odtrucia organizmu z toksyn.
Przemywanie skóry naparami z ziela krwawnika pomaga utrzymać cerę tłustą w dobrej kondycji.
Kompres z krwawnika:
Łyżeczkę liści krwawnika zalać 250 ml wody i gotować przez minutę. Owinąć zioła w gazę. Tak przygotowany kompres można nakładać na zadrapaną skórę lub ranę. Zabieg można powtarzać 2-3 razy dziennie. Działa rewelacyjnie!
Działania niepożądane krwawnika
Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych. Podczas zbioru należy zachować ostrożność, bo niewykluczone jest powstanie odczynów alergicznych.
Nie należy przyjmować zbyt dużych dawek preparatów z krwawnika, ponieważ roślina w nadmiarze ma działanie toksyczne.
Dłuższa kuracja zielem może wywołać nadwrażliwość na światło słoneczne (fotouczulenie).
Nie wolno stosować tej rośliny leczniczej w czasie ciąży.
Źródło:
G. Wasilewska Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, wyd. RM
Zobacz także:
W obecnej, pandemicznej rzeczywistości trudno się odnaleźć. Właściwie każdego dnia walczymy o kolejny. Wiele z nas zostało postawionych w trudnej sytuacji: praca w domu lub co gorsza utrata pracy, dystans społeczny, obawa o własne zdrowie i o finanse. Wszystkie te czynniki obniżają nastrój, wywołują stres, poczucie bezsilności i załamania. Z pomocą mogą przyjść roślinne surowce adaptogenne...
czytaj dalejWielkimi krokami zbliża się świąteczny czas, podczas którego wielu z nas zastanawia się jakie prezenty wybrać dla swoich najbliższych. Najczęściej chcemy, żeby pod choinką znalazły się podarunki prosto od serca. Bardzo dobrym pomysłem są produkty naturalne, które wspomagają odporność i wspierają zdrowie naszej rodziny. Zioła i mieszanki ziołowe nie tylko wyglądają efektownie, ale też są wyrazem troski o zdrowie osób dla nas najważniejszych.
czytaj dalejNajważniejszą zaletą plastiku jest wszechstronność jego wykorzystania. Materiał ten jest lekki, wytrzymały, wodoodporny i wygodny w użyciu. Tak naprawdę przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju wielu gałęzi przemysłu oraz ludzkości, ale jakim kosztem? Problem z odpadami plastikowymi znany jest już od wielu lat, lecz do tej pory nie podjęto działań neutralizacyjnych.
czytaj dalej