Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Krwawnik pospolity - lecznicze zioło Achillesa

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)

Według legendy Achilles - mityczny, grecki bohater oczyszczał i opatrywał rany swoje i swoich żołnierzy podczas bitwy trojańskiej, przy użyciu krwawnika. To właśnie z tego powodu roślina zyskała łacińską nazwę Achillea. Drugi człon nazwy millefolium oznacza dosłownie tysiąc liści i nawiązuje do bogatego ulistnienia tej rośliny.

Krwawnik pospolity należy do rodziny: Astrowate / Złożone, dawniej nazywaną Asteraceae / Compositae. To niewielka, wieloletnia bylina, osiągająca od 10 do 80 cm wysokości. Charakteryzuje się gęstym, pierzastym ulistnieniem i aromatycznym, mocno ziołowym zapachem. Kwiaty są pięciopłatkowe i zebrane w piękne baldachy. Krwawnik kwitnie od lipca aż do późnej jesieni.Krwawnik - występowanie

Krwawnik występuje w strefie umiarkowanej, na terenach Ameryki Północnej, Azji i Europy. W naszym kraju gatunek ten można spotkać bardzo często. Rośnie wszędzie tam, gdzie gleba jest choć trochę lepsza od szczerych piasków, ale równie przepuszczalna. Roślina nie lubi terenów podmokłych i jest odporna na susze. Porasta pastwiska, suche łąki, skraje lasów, miedze i przydroża.

Jak działa krwawnik?

- stosowany zewnętrznie jest znakomitym środkiem dezynfekującym rany, wspiera gojenie,
- często stosowany w formie okładu na zapalenie skóry i śluzówek, dermatozy, owrzodzenia, pęknięcia sutka i inne rany,
- wpływa na poprawną pracę układu pokarmowego, pobudzając jego czynność, łagodząc stany zapalne w obrębie żołądka, dróg żółciowych i dwunastnicy,
- poprawia trawienie, łagodzi bóle, biegunki, nieprawidłowości związane z wydzielaniem żółci,
- działa moczopędnie i żółciopędnie, a więc wspiera detoksykację organizmu,
- wykazuje właściwości przeciwzapalne i ściągające,
- łagodzi bolesne menstruacje i bóle krzyża, wpływa uspokajająco na macicę i jajniki,
- wykazuje działanie regulujące, pomaga zarówno przy skąpej jak i obfitej miesiączce,
- ihalacje ze świeżych kwiatów przynoszą ulgę w katarze siennym.

 

Zbiór ziela i kwiatów krwawnika

Do celów leczniczych wykorzystujemy całe górne części pędów o długości do 25 cm. Niektórzy zbierają tylko same kwiaty, gdyż to właśnie one mają najsilniejsze działanie terapeutyczne.
Ziele krwawnika należy ścinać od czerwca do września, w czasie rozkwitania. Pamiętajmy, że zbiory w dni słoneczne to najlepsze zbiory! Wówczas roślina ma najwięcej leczniczych właściwości. Deszcz skutecznie zmywa z powierzchni rośliny cenne związki, które sobie wytworzyła (np. olejki eteryczne).

Suszenie i przechowywanie

Przed suszeniem należy odrzucić części zdrewniałe. Zebrane pędy i kwiatostany rozkłada się cienkimi warstwami, w zacienionych, suchych miejscach i suszy w temperaturze do 35 °C. Następnie zioła przekłada się do szczelnie zabezpieczonych opakowań i przechowuje w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Powszechnie uważa się, że najlepszy termin spożycia wynosi 2 lata od zapakowania.

Jak stosować krwawnik?

Napar krwawnikowy:

Najłatwiej wykonać napar z ziela krwawnika. W tym celu łyżkę suszonego surowca zalewamy wrzątkiem w ilości 1,5 szklanki. Odstawiamy na 15 minut. Opcjonalnie odcedzamy materiał roślinny. Pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki przy:
- stanach zapalnych układu pokarmowego,
- zaburzeniach miesiączkowania, obfitej oraz skąpej miesiączce,
- dla odtrucia organizmu z toksyn.

Przemywanie skóry naparami z ziela krwawnika pomaga utrzymać cerę tłustą w dobrej kondycji.

Kompres z krwawnika:

Łyżeczkę liści krwawnika zalać 250 ml wody i gotować przez minutę. Owinąć zioła w gazę. Tak przygotowany kompres można nakładać na zadrapaną skórę lub ranę. Zabieg można powtarzać 2-3 razy dziennie. Działa rewelacyjnie!

Działania niepożądane krwawnika

Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych. Podczas zbioru należy zachować ostrożność, bo niewykluczone jest powstanie odczynów alergicznych.
Nie należy przyjmować zbyt dużych dawek preparatów z krwawnika, ponieważ roślina w nadmiarze ma działanie toksyczne.
Dłuższa kuracja zielem może wywołać nadwrażliwość na światło słoneczne (fotouczulenie).
Nie wolno stosować tej rośliny leczniczej w czasie ciąży.

Krwawnik ziele sklep zielarski


 

Źródło:
G. Wasilewska Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, wyd. RM

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA