Żylaki kończyn dolnych, krótko o metodach leczenia

Nogi niosą nas przez życie, czasami nawet bardzo intensywnie. Po całym dniu chodzenia, pracy, zakupów lub marszu może wystąpić uczucie ciężkości, obrzęk, ból i inne dolegliwości.
We wnętrzu nóg znajdziemy wielką sieć naczyń krwionośnych i żył, które na bieżąco odżywiają i utrzymują kończyny dolne w dobrej kondycji. Dziś dowiesz się jak można o nie zadbać w sposób naturalny i zgodny z odkryciami nauki.

Przewlekła niewydolność żylna, inaczej choroba żylakowa okazuje się być schorzeniem bardzo rozpowszechnionym, obejmuje blisko 80% populacji po 60 roku życia. Przyczyny powstawania żylaków nóg są wciąż słabo znane.
Do tej pory naukowcom udało się ustalić, że na powstawanie żylaków mają wpływ następujące czynniki: wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne (choroba występująca w rodzinie), wykonywany zawód (długotrwały tryb stojący lub siedzący), tryb życia oraz przebyta już zakrzepica naczyń żylnych.
Przewlekłej niewydolności żylnej towarzyszą objawy takie jak uczucie ciężkości nóg, obrzęk i widoczne dolegliwości krążenia w postaci naczyń krwionośnych. Mogą powodować one ból i dyskomfort w postaci skurczu łydek.

Naturalne sposoby na żylaki

Fitoterapia przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych proponuje roślinne rozwiązania na żylaki, które są rzeczywiście skuteczne. Istnieją preparaty w formie tabletek, drażetek, herbatek i maści, wszystko oparte o składniki czynne wyizolowane z roślin. Nie zrażajmy się kiedy jakiś składnik na nas nie działa, żylaki kończyn dolnych można leczyć przy pomocy różnych roślin.

Wyciąg z kasztanowca

Kasztanowiec dostarcza kilku surowców, którymi są przede wszystkim: nasiona (Semen Hippocastani), kora (Cortex Hippocastani) i kwiat kasztanowca (Flos Hippocastani). Zdecydowanie najpopularniejszym surowcem są kora i nasiona. Kwiaty dodawane są do mieszanek ziołowych wspomagających krążenie i elastyczność żył.

W lecznictwie stosuje się głównie escynę (mieszaninę saponin wyizolowanych z nasion) i eskulinę (kumarynę wyizolowaną z kory), które są składnikami leków doustnych i maści na żylaki. Termin "wyciąg z kasztanowca" odnosi się najczęściej do kory.

Jak przygotować odwar z kory kasztanowej?

1 łyżkę rozdrobnionej kory zalej 1,5-2 szkl. letniej wody. Ogrzej i doprowadź do wrzenia, gotuj powoli pod przykryciem przez 5-10 minut, przecedź. Z ciepłego odwaru przygotować okłady.
Wskazania: uczucie ciężkości nóg, obrzęki, niewielkie wylewy podskórne, czyraczność, stany zapalne skóry i tkanki podskórnej, zapalenie naczyń włosowatych skóry. Nie stosuj na uszkodzoną skórę.

Nogi wystające z wanny, żylaki kończyn dolnych

Inne zioła na żylaki

Prócz Kasztanowca istnieją jeszcze inne ciekawe rośliny pomocne przy niewydolności żył kończyn dolnych. Warto przyjrzeć się też następującym surowcom:

  • kwiat nagietka (Flos Calendulae)
  • liść oczaru (Folium Hamamelidis)
  • kłącze i korzenie ruszczyka (Rhizoma Rusci et Radix Rusci)

Maści na żylaki

W sklepach i aptekach dostępne są maści ziołowe, które pomogą zredukować obrzęk i dyskomfort związany z żylakami kończyn dolnych. Naczynia krwionośne zwykle bardzo dobrze reagują na ziołowe preparaty.

Ziołowa maść na żylaki VARIX przynosi ulgę umęczonym nogom. Ta klasztorna receptura z wykorzystaniem zbawiennego wyciągu naturalnego z winogron, działa kojąco i relaksująco na naczynia krwionośne. Wzmocnieniu ulegają ścianki żył i naczyń włosowatych, co wpływa na ich elastyczność. Działa pielęgnacyjnie i nawilżająco, wspomagając procesy regeneracyjne i zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry.

Inne metody leczenia żylaków

Żylaki nóg, pajączki i zaburzenia krążenia w nogach znane są od bardzo dawna. Już Hipokrates (460-375 p.n.e.) w swoich pismach zalecał odpowiednie metody leczenia żylaków, które obejmowały kompresję i okłady z ziół moczonych w occie.
Dzisiaj mamy różne metody zwalczania niewydolności żylnej. Zaczynając od najbardziej inwazyjnych:

Leczenie chirurgiczne żylaków (flebektomia)

Polega na operacyjnym usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej. Najczęściej na zabieg decydują się osoby z poważnym problemem niewydolności żylnej. Niektóre preparaty na żylaki na nogach nie są w stanie poprawić kondycji żył. Gdy pojawia się ból, wówczas można rozważyć operację.

Leczenie wewnątrznaczyniowe

Do światła naczynia wprowadzany jest cewnik wydzielający energię cieplną, powodując zniszczenie struktury żyły i w konsekwencji zamknięcie jej światła.

Leczenie obliteracyjne żylaków (skleroterapia)

Metoda ta opiera się na wstrzykiwaniu do naczyń substancji powodujących ich zamknięcie. Krążąca krew omija taką nieczynną żyłę, a organizm niszczy niepotrzebny kawałek w procesie fibrynolizy z udziałem endogennych mechanizmów naprawczych.

Metody uciskowe

To mechaniczna podpora dla żył, czyli starannie dobrane pończochy o odpowiednim rozłożeniu sił nacisku na nogi. Największa kompresja powinna wystąpić w okolicach kostki i stopniowo zmniejszać się ku górze.

Farmakoterapia

Farmakoterapia jest bardzo powszechna i opiera się głównie o grupę leków pochodzenia roślinnego (tabletki na żylaki). Prócz preparatów opartych o składniki roślinne wymienione w tym artykule warto zastosować też surowce pomocne przy dolegliwościach krwi.

Jadwiga Górnicka, specjalistka z dziedziny naturoterapii, na stany zapalne poleca okłady ze świeżych liści kapusty. Najlepsze są zewnętrzne liście kapusty, które zazwyczaj są wyrzucane. Świeże liście należy rozmaglować, położyć na nogi i owiązać flanelką. Okład powinniśmy trzymać całą noc. Przy ostrych stanach zapalnych żył dobrze jest najpierw robić okłady z rozgotowanej cebuli, a dopiero później przejść na okłady z kapusty.

Maść na żylaki VARIX Klimuszko


Źródła:
ptfarm.pl/pub/File/FP/2_2009/patofizjologia_rozwoj_zylakow.pdf
E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczyk, J. Niedworok (2007) Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa: PZWL
J. Górnicka Apteka natury - poradnik zdrowia. Warszawa, AWM

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA