zioła i suplementy diety
Pokrzywa - liść (Urtica dioica)
Urtica dioica
Dary Podlasia
liść pokrzywy (Urticae folium)
zioła i suplementy diety
Królowa Pokrzywa - jedna z najważniejszych roślin ziołolecznictwa słowiańskiego. Powszechnie występująca bylina w stanie dzikim. Żywa roślina włoski parzące – młode liście ich nie posiadają, dlatego to one są wykorzystywane w zielarstwie. Według ludowych wierzeń parzące włoski pokrzywy miały chronic domostwa przed szkodliwymi gusłami, a zmielone liście miały zdejmować uroki. Wierzono również, że pokrzywa rosnąca niedaleko obory chroniła mleko krów przed skwaszeniem go – uroki rzucane przez wiedźmy. W ogrodnictwie wyciągi z pokrzyw sa stosowane jako nawozy naturalne bogate w azot – pobudza on wzrost i rozrost liści.
wewnętrzne
- w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych,
- w łagodnych stanach zapalnych układu pokarmowego,
- przy zbyt skąpym oddawaniu moczu;
- pomocniczo w kamicy moczowej i skazie moczanowej;
- nieznacznie obniża ciśnienie krwi;
- przy lagodnych biegunkach;
- przy nieżycie żołądka i jelit;
- pomocniczo w nieznacznych krwawieniach w przewodzie pokarmowym;
- przy anemii;
- w początkowym etapie cukrzycy typu 2.
zewnętrzne
- w chorobach reumatycznych,
- w niektórych chorobach skóry np. trądzik,
- do obmywań owłosionej skóry głowy przy łupieżu,
- przy łojotoku,
- do płukania przy stanach zapalnych pochwy i upławach.
Liście pokrzywy zawierają dużo żelaza co może pomóc w walce z anemią, a zawarta w niej witamina C sprawią, że jest ono dobrze wchłaniane – zwiększa się poziom hemoglobiny i krwinek czerwonych. Pokrzywa jest uważana za środek, który oczyszcza krew. Spowodowane jest to nieznacznym wzrostem ilości wydalanego moczu, a także zahamowaniem wchłaniania zwrotnego wraz z eliminacja chlorków, mocznika i innych szkodliwych produktów przemiany materii.
Liście obniżają ciśnienie krwi co jest częściowo działaniem moczopędnym i rozkurczowym wpływem na mięśnie naczyń krwionośnych. Sprawia to, że poprawia się ukrwienie – lepsze dostarczanie tlenu i szybsze odprowadzanie metabolitów.
Odwary działają przeciwkrwotocznie przed drobnymi krwawieniami z naczyń włosowatych w układzie pokarmowym – jest to przypisywane witaminie K, która wysteruje w dużych ilościach w liściach, a także garbnikom i flawonoidom. Liście pokrzywy mają zdolność do pobudzania wydzielania soku żołądkowego i do działania żółciopędnego. Ułatwia to trawienie pokarmów i przyswajanie ich, a także prawidłowy przebieg procesów przemiany materii. Zapobiegają i zmniejszają stany zapalne układu pokarmowego i działają przeciw biegunką.
Istotnym działaniem pokrzywy jest wpływ na prace trzustki – nieznacznie obniża poziom cukru we krwi oraz oddziałuje z innymi ziołami o działaniu przeciwcukrzycowym.
Stosowanie liści pokrzywy zewnętrznie działa delikatnie drażniąco na skórę głowy, sprzyja lepszemu wzrostowi włosów i likwidacji łupieżu. Nadaje im też blask i połysk szczególnie ciemnym i siwym włosom. Wchodzi skład płynów oczyszczających twarz. Zawiera w swoim składzie bor, który dobrze sprawdza się w przypadku chorób reumatycznych.
Odwar: 2,5 łyżki liści zalewamy 2 szklankami gorącej wody i gotujemy łagodnie pod przykryciem przez 5 minut. Odstawiamy na 10 minut i przecedzamy.
Pijemy ½-2/3 szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu jako środek poprawiający przemianę materii.
Dzieciom w przypadku braku odporności na infekcje 1-2 łyżeczek 3 razy dziennie – dzieci młodsze, dzieciom starszym 1-3 łyżek dziennie.
Miód pokrzywowy: 3-4 łyżek sproszkowanych liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego dodajemy do 500 g płynnego i ogrzanego miodu – starannie mieszamy. Stosujemy 1-1,5 łyżeczki po 2-3 razy dziennie po jedzeniu jako środek wzmacniający organizm.
- z liściem babki lancetowatej, korzeniem łopiany, zielem krwawnika, liściem mięty pieprzowej, korą kruszyny – działają jako zioła regenerujące wątrobę;
- z zielem krwawnika, kłączem wężownika, zielem rdestu ptasiego, korzeniem lukrecji – przy chorobach jelit – przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo;
- z kwiatem nagietka, zielem krwawnika, owocem głogu, zielem dziurawca, korzeniem lukrecji – działa przy osłabieniu potencji;
100% pokrzywa liść
Pokrzywy nie powinny stosować:
- kobiety w ciąży,
- kobiety w trakcie karmienia piersią,
- osoby z niewydolnością serca, nerek – zwłaszcza gdy towarzyszą temu obrzęki,
- osoby uczulone na pokrzywę,
Przechowywać w miejscu suchym i ciemnym, poza zasięgiem małych dzieci.
Zamieszczone w serwisie opisy produktów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępują konsultacji z lekarzem.
Warto zainteresować się również: