Uwaga! Trwają prace modernizacyjne sklepu. W tej chwili możliwość składania zamówień jest wyłączona. Zapraszamy wkrótce...

Zioła dla kobiet - łagodzące dolegliwości menstruacyjne

Fitoterapia chorób kobiecych koncentruje się głównie na zwalczaniu schorzeń ginekologicznych. Istnieje wiele ziół, które warto stosować w przypadku dolegliwości kobiecych. W poniższym artykule zebrałam najważniejsze według mnie informacje o ziołach, które można stosować przy zaburzeniach menstruacji. My, kobiety wrażliwe dobrze wiemy, że podczas okresu może być ciężko. Ból, nadmierne krwawienie, wzdęcia... Z pomocą przychodzą naturalne zioła, stosowane z powodzeniem od wieków przez nasze przodkinie. Wśród nich często znajdują się rośliny, które rosną wokół naszych domów. Natura jest źródłem zdrowia, na które możemy sobie pozwolić.

Bolesne miesiączkowanie

Podczas okresu wiele kobiet rezygnuje z aktywności, ze względu na silny ból w okolicach podbrzusza, miednicy, piersi czy dolnego odcinka kręgosłupa. Niewiele z nich wie, że istnieją naturalne, roślinne substancje o działaniu znoszącym ból. Nie trzeba za każdym razem brać tabletek przeciwbólowych. Spróbuj naturalnych sposobów na kobiece dolegliwości, zwłaszcza, że teraz mamy ich pod dostatkiem.

Koszyczek rumianku (Anthodium Chamomillae)

Napary i wyciągi z rumianku stosuje się, aby redukować bolesne skurcze jelit i mięśni macicy. Można stosować również w formie okładu i przymoczek, co zmniejszy stan zapalny. Surowiec znajduje również zastosowanie w fitoterapii układu pokarmowego, ze względu na swoje wiatropędne i kojące działanie.

Koszyczek rumianku warto uzupełnić surowcami o podobnym działaniu, aby uzyskać efekt synergiczny. Do ziół mogących pomóc przy bolesnym krwawieniu menstruacyjnym należą między innymi: ziele pięciornika gęsiego, krwawnika, serdecznika, kora kaliny koralowej.

Nieregularne miesiączki

Przyczyny nieregularnego miesiączkowania mogą być bardzo różne. Najczęściej są nimi (oprócz ciąży) czynniki przejściowe takie jak: nadmierny stres, silne stany emocjonalne, ubytek sił, czy nieprawidłowe odżywianie. U kobiet intensywnie odchudzających się, których masa ciała spadła poniżej normy, znacznie częściej obserwuje się zanik okresu. Nieregularnym miesiączkom często towarzyszą nieprzyjemne, kobiece dolegliwości: bóle wywołane przez skurczone mięśnie macicy, wzdęcia i inne problemy gastryczne, a nawet nagły spadek dobrego samopoczucia.

Ziele krwawnika (Herba Millefolii)

Krwawnik jest bardzo częstym składnikiem mieszanek ziołowych dla kobiet. Wykazuje działanie pobudzające krwawienie, przeciwbólowe i kojące układ trawienny. Obserwowano jego korzystne działanie w przypadku zatrzymania miesiączkowania. Pomaga w walce z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Warto po niego sięgnąć również przy dolegliwościach gastrycznych. Surowcem zielarskim są liście i kwiaty, najczęściej spożywane jako napar.

W przypadku zaburzeń rytmu cyklu miesięcznego dr Jadwiga Górnicka znalazła zastosowanie dla następujących surowców: kwiat nagietka, kwiat jasnoty, białej koniczyny, wrotyczu, ziele dziurawca, szanty, szałwii, tymianku, korzeń lubczyka, kminek, czarnuszka.
Rośliny, które mogą okazać się równie przydatne w walce z rozregulowanym cyklem: kłącze pluskwicy, kora kaliny koralowej, kwiat jasnoty białej, ziele karbieńca, pięciornika gęsiego, przywrotnika, rdestu ostrogorzkiego, tasznika.

Nadmierne krwawienie

Nieprawidłowe, obfite menstruacje zwykle są przejściowe, ale mogą stać się niebezpieczne. W przypadku, kiedy utrzymują się zbyt długo należy poradzić się specjalisty ginekologa i wykonać niezbędne badania. Istnieje bowiem przynajmniej kilkanaście przyczyn nadmiernego krwawienia, w tym znajdziesz choroby takie jak: mięśniaki macicy, infekcje, schorzenia krwi, zaburzenia hormonalne a nawet nowotwory. Obfite menstruacje mogą być groźne dla kobiet z niedokrwistością/cierpiących na anemię. W niektórych przypadkach musi być podawane żelazo. W mniej ekstremalnych sytuacjach zaleca się naturalne surowce zielarskie, które z powodzeniem przywrócą komfort mięśniom macicy i wzmocnią organizm.

Kora kaliny koralowej (Cortex Viburni opuli)

Korę kaliny koralowej stosuje się jako skuteczny środek przeciwkrwotoczny. Ten krzew rozpowszechniony w Europie i Azji zaopatrzony jest w substancje o działaniu przeciwskurczowym. Przetwory z kory kaliny łagodzą bolesne skurcze macicy kobiet w każdym wieku, ale to nie jedyne zastosowanie tego surowca. Odwar z kory okazuje się być pomocny również przy infekcjach, chorobach zakaźnych, przeziębieniu i gorączce. Regularne stosowanie kaliny pomoże zadbać również o prawidłowy stan układu moczowego, wpływając pozytywnie na przebieg kamicy moczowej. Redukuje obrzęki i działa odtruwająco na organizm.

Kiedy krwawienie z narządów rodnych staje się Twoim problemem spróbuj naturalnych sposobów na przywrócenie zdrowia. Prócz kaliny możesz zainteresować się również korzeniem ruszczyka, zielem jemioły, zielem rdestu ostrogorzkiego i zielem tasznika.

 

Stan zapalny pochwy

Kobiety na różnych etapach swojego życia są narażone na infekcje dróg rodnych. Skóra wówczas piecze, swędzi, a nawet może wystąpić obrzęk. Przyczyn stanów zapalnych pochwy jest wiele. Najczęściej jednak występuje zakażenie drożdżakowe (kandydoza). To choroba grzybicza wywołana przez grzyby z rodzaju Candida, która prowadzi do nieprawidłowości w składzie flory bakteryjnej pochwy. Stan zapalny pochwy może występować równolegle z chorobami takimi jak: angina, czy zapalenie płuc. Co ciekawe również nieprawidłowe podcieranie się prowadzi do przeniesienia na narządy płciowe bakterii żyjących w okolicy odbytu.

Kora dębowa (Cortex Querqus)

W leczeniu stanów zapalnych pochwy niezwykle skuteczna jest kora dębowa. Stosowana w formie nasiadówek (półkąpieli) koi podrażnioną skórę i chroni przed nawracającymi infekcjami. Kora dębu ma działanie ściągające i przeciwbakteryjne. W okresie infekcji intymnej warto używać tego surowca, by sprawnie wrócić do formy.

W stanach zapalnych pochwy podaje się dodatkowo napar z kwiatów jasnoty białej, a czasami również propolis. Koszyczek rumianku działa antyseptycznie, a kwiat nagietka dodatkowo łagodzi dolegliwości. Liść babki zwyczajnej/lancetowatej, szałwii, ziele krwawnika, bodziszka cuchnącego to kolejne surowce z powodzeniem stosowane w fitoterapii stanów zapalnych pochwy.

Upławy

Upławy (wyciek z narządów rodnych) są wynikiem nieprawidłowości wynikających z przeróżnych przyczyn. Najczęściej są wynikiem wspomnianego wcześniej zapalenia pochwy, ale mogą wystąpić także przy zakażeniu grzybicą lub rzęsistkiem. W wieku dziecięcym dziewczynki mogą mieć upławy wywołane owsicą - częstą chorobą dziecięcą.

Kwiat jasnoty białej (Flos Lamii albi)

Sprawdza się przy upławach białych, bolesnym miesiączkowaniu, nadmiernym krwawieniu, a także przy zaburzeniach przemiany materii. Kwiaty zawierają substancje o działaniu antybakteryjnym i fungistatycznym. Z kwiatów świeżych lub suchych sporządzane są napary na wodzie lub mleku. Na jedną szklankę płynu przypada 1-2 łyżki surowca. Można pić kilka razy dziennie. Środek bezpieczny, można podawać dzieciom.

W fitoterapii upławów obecnie stosowana jest również kuracja propolisem w formie gałek i czopków dopochwowych.


Masz własne sposoby na powyższe dolegliwości? Znasz zioła niewymienione w zestawieniu? Chcesz opublikować przepis na mieszankę ziołową? Jeśli masz ochotę, to zostaw komentarz pod tym wpisem :)


Źródła:

  • E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczyk, J. Niedworok (2007) Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa: PZWL
  • J. Górnicka Apteka natury - poradnik zdrowia. Warszawa, AWM
  • W.S. Gumułka, W. Rewerski (red.) (2001) Encyklopedia Zdrowia, Tom II, wydanie dziewiąte. Warszawa: PWN
  • rozanski.li

Zobacz także:

CHCĘ OTRZYMYWAĆ INFORMACJE O NOWOŚCIACH I PROMOCJACH

Copyright © 2018-2021 ZIOŁA